Dodano: 8 marca 2023 09:09

W Wałbrzychu Trwa akcja „Trzeźwość”! Do jutrzejszego poranka wzmożone kontrole kierowców

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dzisiaj wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego przez cały dzień prowadzić będą działania „Trzeźwość”. Akcja potrwa do jutrzejszego poranka – informuje Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu. Mundurowi zapewniają, że tego typu kontrole prowadzone są regularnie i apelują do kierowców by nie prowadzili, gdy wcześniej pili alkohol!

Policja przypomina jednocześnie o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę:

Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.

REKLAMA

Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

W Wałbrzychu Trwa akcja „Trzeźwość” fot. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

W Wałbrzychu Trwa akcja „Trzeźwość” fot. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Piter pisze:

    Poza sprawdzaniem trzeźwości powinni sprawdzać czy nie są też na prochsch jakiś.

  • Heniutek pisze:

    I jeszcze w rozporki niech patrzą czy czasem nie po gwałcie.

  • Henio pisze:

    Twoje skryte pragnienia

  • Zobacz także