Dodano: 8 marca 2023 09:09

W Wałbrzychu Trwa akcja „Trzeźwość”! Do jutrzejszego poranka wzmożone kontrole kierowców

Dzisiaj wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego przez cały dzień prowadzić będą działania „Trzeźwość”. Akcja potrwa do jutrzejszego poranka – informuje Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu. Mundurowi zapewniają, że tego typu kontrole prowadzone są regularnie i apelują do kierowców by nie prowadzili, gdy wcześniej pili alkohol!

Policja przypomina jednocześnie o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę:

Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.

REKLAMA

Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

W Wałbrzychu Trwa akcja „Trzeźwość” fot. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

W Wałbrzychu Trwa akcja „Trzeźwość” fot. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

  • Piter pisze:

    Poza sprawdzaniem trzeźwości powinni sprawdzać czy nie są też na prochsch jakiś.

  • Heniutek pisze:

    I jeszcze w rozporki niech patrzą czy czasem nie po gwałcie.

  • Henio pisze:

    Twoje skryte pragnienia

  • Zobacz także