W Wałbrzychu nie występuje żaden rodzaj skażenia chemicznego. Powietrze jest na bieżąco monitorowane.

5 lipca 2015 21:26. Komendant straży pożarnej w Wałbrzychu Grzegorz Kułak oraz prezydent Wałbrzych dr Roman Szełemej. Lipiec 2015. Fot. Jacek Zych

Tematy: 


Nie ma zagrożenia chemicznego ani biologicznego na terenie miasta – powiedział podczas konferencji prasowej w Ratuszu Komendant straży pożarnej w Wałbrzychu Grzegorz Kułak. – W Wałbrzychu przez cały dzień działa grupa ratownictwa ekologiczno-chemicznego z Legnicy, na bieżąco monitorująca stan powietrza. Grupa bada zawartość tlenu, metanu, cyjanowodoru, amoniaku. Co pół godziny prowadzony jest pomiar na terenie miasta, ze szczególnym uwzględnieniem Gaju, Śródmieścia, Nowego Miasta i Podgórza. 

W niedzielę o 18.00 prezydent Roman Szełemej zwołał nadzwyczajną konferencję poświęconą pożarowi w składowisku i przetwórni odpadów niebezpiecznych Mo-Bruk.

Od godziny 4 rano jestem informowany o rozwoju sytuacji. Według mojej wiedzy, ani w miejscu, ani na terenie miasta nie doszło do jakiegokolwiek przekroczenia norm bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o aspekty zdrowotne sytuacja jest bezpieczna. Nie przeczymy, że dym i smród są bardzo uciążliwe. Nie przekłada się to jednak w żaden sposób na bezpieczeństwo mieszkańców miasta. – powiedział prezydent Roman Szełemej.

Jestem zdeterminowany, aby w w sposób zdecydowany i ostateczny rozwiązać problem Mo-Bruku w Wałbrzychu. – powiedział prezydent – Faktem jest, że do dziś firma działa legalnie w świetle prawa, jednak nie może być tak, że jej działalność czy brak nadzoru wpływa w tak destrukcyjny sposób na życie mieszkańców Wałbrzycha. Stąd też moja decyzja, żeby w związku z podejrzeniem braku należnego nadzoru nad składowiskiem i sortownią Mo-Bruk złożyć jutro do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jako prezydent tego miasta nie mogę zgodzić abyśmy bili na łasce i niełasce zakładu, który tylko do końca roku ma jeszcze prawo tu funkcjonować. Działalność w pierwszej kwaterze powinna się zakończyć do końca roku W wyniku działań sądowych gminy firma Mo-Bruk nie będzie miała możliwości dalszej działalności na terenie Wałbrzycha. 

Komendant Grzegorz Kułak ze straży pożarnej odpowiadał na pytania dotyczące samej akcji ratowniczej.  Podkreślił skomplikowaną strukturę pożaru, polegającą na konieczności odnajdywania potencjalnych zarzewi pożaru tlących się kilka metrów pod powierzchnią ziemi.  — Żeby mówić o ugaszeniu, trzeba cala tę stertę śmieci rozgrzebać. Nie bez znaczenia ma też rozległość pożaru – to ok. 600-700 m2, które musimy rozgrzebać na głębokość  głębokość 8-9 metrów.

W akcji uczestniczą 24 samochody straży, 3 cysterny z wodociągów, 2 fadromy i 2 wielkogabarytowe koparki. Największym utrudnieniem dla straży jest brak wody. Był jeszcze jeden pożar – dzień wcześniej, z tego powodu wyczerpane zostały zapasy wody w Mo-Bruk.

To już trzeci pożar na terenie składowiska Mo-Bruk w ciągi ostatniego tygodnia. Dwa pierwsze udało się szczęśliwie w miarę sprawnie ugasić. Z trzecim, który wybuchł wczoraj o 2 w nocy, strażacy będą walczyć jeszcze co najmniej 12 godzin,

Dodano: 5 lipca 2015 21:26
.
 • nie wierzę Wam! pisze:

  Proszę przedstawić wszem i wobec wyniki grupy monitorującej stan powietrza. A tak na chłopski rozum: jak w 30 st. upale podpalone materiały niebezpieczne mają nie stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców?! Środowisko zostało trwale skażone a na tragiczne skutki dla naszego zdrowia nie będziemy długo czekać.

 • wałbrzyszanka pisze:

  jest 3 rano, zaraz wyjeżdżamy z rodziną nad morze i ciesze się, że uciekamy ze śródmieścia. Jest noc a jest prawie 30 stopni i nie można otworzyć okna, bo rzygać się chce. Najbardziej żal mi dzieci, które pójdą jutro do przedszkola i nie wyjdą na podwórko i dzieci w ogóle, tych którzy pracują na dworze i tych, gdzie nie ma klimy a pracują przy otwartych oknach lub drzwiach i muszą wdychać ten syf. Już nie wspomnę o tych, którzy mieszkają pod samym wysypiskiem…
  Osobiście uważam, że skala skarzenia jest ogromna na tyle, że ewakuacja to poprostu ogromny koszt i powód do przyznania się do winy. Problem od lat zamiatany. Jakoś ze wszystkim jest tak, że musi wydarzyć się tragedia, żeby otworzyć oczy na problem. Wracamy za tydzień i mam nadzieję, że miasto już będzie czyste. Trzymam kciuki

  • Barbara pisze:

   Ja tam mieszkam z szóstką malych dzieci ,aż strach pomyśleć jak to odbije się w przyszlosci na ich zdrowiu i na zdrowiu nas wszystkich z Podgórza

 • :-( pisze:

  Panie Prezydencie dlugo jeszcze bedziemy podtruwani??????

 • Piotr pisze:

  Panie Prezydencie wie Pan o tym od wielu lat. 31.05.2011 obiecywał Pan zamknięcie składowiska. Teraz to Pan ponosi bezpośrednia odpowiedzialnośc za działanie firmy kogucik. A inspektorat Ochrony Środowiska to gdzie był. Niech Pan się nie ośmiesza prouraturą. Przecież wiadomo, że nic nie znajdą

 • ktos pisze:

  Kto uczęszczał do III LO i wiało z południa, temu już żaden smród i spalenizna nie zagrozi. Koksownia wszystkich zahartowała :)

 • Ypres 1915 pisze:

  Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem masek przeciwgazowych na koszt UM, tutaj są dwa linki do pobrania wniosku (jeden zapasowy). Linki są sprawdzone i bezpieczne:

  http://przeklej.org/file/0BeYhd/Wniosek.o.maski.pgaz.MP5.wzor..docx

  http://megawrzuta.pl/download/714cf9f95fa18e680de643bf1891b1a8.html

 • sam ON pisze:

  czy prawdopodobnie nie mówi się ludziom prawdy aby nie siac PANIKI ?!

  teraz napewno ludzie nie będą chcieli stąd wyjezdzac…

 • ewka pisze:

  Szanowni Panowie dla przykładu powinni zamieszkać na stałe ze swoimi najbliższymi pod bramą składowiska. Ciekawe czy wówczas też by nie szkodziło?

 • Jerzy Jacek Pilchowski pisze:

  Zapraszamy mieszkańców na spotkanie w sprawie Mo-Bruku.
  >>> Plac Magistracki
  >>> Sobota (11 lipiec)
  >>> Godzina 11:00

 • new york pisze:

  Szełemej obiecywał w kampanii zamknięcie Mo-Bruku? Durnowaci mieszkańcy dali się znowu nabrać PO!!! Głosujcie nadal na PO, by żyło się lepiej!!!

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `