Dodano: 21 marca 2018 14:37

W Głuszycy ruszyła bezpłatna wypożyczalnia rowerów elektrycznych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Pomimo zimowej aury w pierwszym dniu wiosny w Głuszyckim Ośrodku Kultury ruszyła miejska wypożyczalnia rowerów elektrycznych. Jest to część realizowanego w trójstronnym porozumieniu z Jedliną-Zdrój i Świeradowem-Zdrój programu w zakresie ograniczenia niskiej emisji i promowania aktywnego trybu życia z wykorzystaniem rowerów elektrycznych.

Identyczna wypożyczalnia uruchomiona została dziś w Jedlinie, a w Świeradowie funkcjonuje już od jesieni ubiegłego roku. Rowery można wypożyczać całkowicie bezpłatnie; w tygodniu na dobę, od piątku na cały weekend. Jedyne co trzeba zrobić, to zgłosić się do MCK w Głuszycy z dowodem osobistym. Osoby niepełnoletnie muszą przyjść z opiekunem. Ważnym jest fakt, że rowery wypożyczać mogą jedynie osoby będące mieszkańcami Głuszycy – analogicznie w Jedlinie i Świeradowie – oferta skierowana jest wyłącznie do ich mieszkańców.

Rowery elektryczne to „prawie normalne” rowery górskie. Doposażone są w zamocowaną na ramie baterię oraz umieszczony w piaście tylnego koła silnik elektryczny. Pozwalają pokonywać nawet bardzo strome i długie wzniesienia z wysiłkiem porównywalnym do jazdy po płaskim terenie. Zamontowana w dostępnych w Głuszycy rowerach bateria wystarcza na ok. 130 km jazdy w włączonym zasilaniem. Ładowana jest z gniazdka elektrycznego za pomocą zasilacza lub za pomocą specjalnej stacji dokującej. Jedna z takich stacji już dziś stoi przy pałacu Jedlinka, do końca roku w Jedlinie i Głuszycy powstać ma jeszcze kilka takich stacji.

REKLAMA

Skierowany do mieszkańców górskich miejscowości program wypożyczalni rowerów elektrycznych ma na celu nie tylko propagowanie kolarstwa górskiego, szczególnie wśród osób w wieku przed- lub senioralnym, dla których z uwagi na ukształtowanie terenu, turystyka rowerowa była do tej pory niedostępna. Ma być także zachętą do zastąpienia samochodu rowerem – który wspomagany elektrycznym silnikiem jest doskonałą alternatywą w wypadku szybkiego załatwienia spraw na terenie miasta lub w najbliższej okolicy. Warto również pamiętać, że rower potrzebuje zdecydowanie mniej przestrzeni parkingowej niż samochód.

Jak mówi burmistrz Głuszycy Roman Głód już teraz trwają prace nad wynegocjowaniem warunków preferencyjnej sprzedaży i dofinansowania kupna rowerów elektrycznych dla mieszkańców gmin Głuszyca, Jedlina-Zdrój i Świeradów-Zdrój

W Głuszycy uruchomiono gminną wypożyczalnię rowerów elektrycznych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

W Głuszycy uruchomiono gminną wypożyczalnię rowerów elektrycznych. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychW Głuszycy uruchomiono gminną wypożyczalnię rowerów elektrycznych. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychW Głuszycy uruchomiono gminną wypożyczalnię rowerów elektrycznych. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychW Głuszycy uruchomiono gminną wypożyczalnię rowerów elektrycznych. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychW Głuszycy uruchomiono gminną wypożyczalnię rowerów elektrycznych. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychW Głuszycy uruchomiono gminną wypożyczalnię rowerów elektrycznych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także