W Jedlinie i Głuszycy bezpłatne rowery elektryczne. Podpisano w tej sprawie porozumienie

18 stycznia 2018 13:12. Burmistrz Świeradowa-Zdrój Roland Marciniak, Jedliny-Zdrój Leszek Orpel oraz Głuszycy Roman Głód podczas podpisanie porozumienia o promowaniu niskiej emisji i aktywności fizycznej poprzez turystykę rowoero-elektryczną . Jedlina Zdrój 17.01.2018, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Czy bezpłatne wypożyczalnie rowerów elektrycznych mogą być sposobem z zaktywizowanie mieszkańców regionu? Są o tym przekonani włodarze Jedliny-Zdroju i Głuszycy, którzy wspierając się doświadczeniem burmistrza Świeradowa-Zdroju podpisali trójstronną deklarację w sprawie współpracy w zakresie ograniczenia niskiej emisji i promowania aktywnego trybu życia z wykorzystaniem rowerów elektrycznych

Świeradów-Zdrój, jako pierwsza gmina w Polsce wprowadził dla swoich mieszkańców bezpłatną wypożyczalnię rowerów elektrycznych. Sześć sztuk takich rowerów w ciągu dwóch pierwszych tygodni października 2017 roku wypróbowało 45 mieszkańców Świeradowa.

Idąc za tym przykładem do marca 2018 roku Jedlina-Zdrój i Głuszyca kupi po 6 takich rowerów. Zgodnie z deklaracją Leszka Orpla, burmistrza Jedliny-Zdroju, ich wypożyczenie, podobnie jak w Świeradowie, będzie całkowicie bezpłatne i przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców Jedliny i Głuszycy. Nie będzie to  oferta turystyczna ani komercyjna. Ma się ona stać zachętą do wykorzystywania rowerów elektrycznych jako alternatywnego środka komunikacji oraz rozwijania turystyki rowerowej wśród osób słabszych fizycznie, dla których tereny górskie, w jakich położone są gminy Jedlina-Zdrój, Głuszyca i Świeradów-Zdrój, bywają przeszkodą wykluczającą tradycyjnie rozumianą aktywność rowerową.

REKLAMA

Rower elektryczny za 20% ceny? Tak ale tylko dla mieszkańców.
Na tym jednak nie koniec ambitnych planów. Marzeniem sygnatariuszy porozumienia jest, aby zapewnić mieszkańcy gmin dofinansowanie do kupna roweru elektrycznego. W śmiałych planach przedstawionych przez Ronalda Marciniaka, burmistrza Świeradowa Zdroju, sięgać miałoby ono nawet 80% wartości sprzętu – czyli nawet 8 tysięcy przy rowerze wyższej klasy. Póki co nie ma jeszcze pomysłu skąd pozyskać środki na takie wsparcie. Tu z kolei burmistrz Głuszycy Roman Głód wskazuje fundusze unijne, związane z ograniczeniem emisji niskiej.

W deklaracji ustalono organizację dużej imprezy „elektryczno-rowerowej” w 2018 roku, podzielonej na 3 tury: 8. kwietnia w Jedlinie, 8. czerwca w Świeradowie oraz 3. września w Głuszycy, rozbudowę infrastruktury rowerowej na terenie gmin – w szczególności stacji do bezpłatnego ładowania rowerów oraz wspólnej polityki informacyjnej.

***

Świeradów-Zdrój, który pierwszy wprowadził możliwość bezpłatnego korzystania z miejskich rowerów elektrycznych jest też jedną z kilku gmin w Polsce, w której kursuje bezpłatna komunikacja miejska. Tylko jeden autobus przewiózł rocznie 150 tysięcy pasażerów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 stycznia 2018 13:12
`