Używane koparki w Wałbrzychu. Skąd je wziąć?

12 października 2023 13:36. fot. uzyczone
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Zakup używanej koparki to doskonały sposób na zaoszczędzenie dużych pieniędzy, które trzeba byłoby wydać na nowy sprzęt. Na szczęście w sieci nie brak ofert sprzedaży maszyn z drugiej ręki. Wśród nich wiele to prawdziwe cuda współczesnej techniki budowlanej. Jakimi markami warto się więc zainteresować?

Jakich marek koparki można znaleźć w internecie?

Przegląd ogłoszeń sprzedaży używanych koparek prowadzi do wniosku, że w Polsce największą popularnością cieszy się sprzęt CAT, Komatsu, Liebherr i Volvo. Nie gorszą, ale mniej reprezentowaną grupę maszyn stanowią marki jak Hitachi, JCB, Scania, Kubota i Atlas. Niezależnie od liczby zbywanych egzemplarzy, każdy z producentów może pochwalić się różnorodnym asortymentem i zaawansowanymi technologiami stosowanymi w swoich pojazdach.

Duża ilość wystawianych ofert daje kupcom szansę nabycia koparki dostosowanej do wymagań konkretnej budowy. Za przykład mogą posłużyć propozycje sprzedaży prezentowane na portalu Mascus.pl. Po kliknięciu odnośnika

REKLAMA

https://www.mascus.pl/budownictwo/koparki pojawiają się zarówno wielkie maszyny budowlane, jak i minikoparki przydatne do prac wykonywanych np. w budynkach. W celu znalezienia odpowiedniego pojazdu najlepiej skorzystać z wyszukiwarki.

Co klientom proponuje CAT?

Najliczniejszą grupę używanych koparek na portalu Mascus.pl stanowią modele od CAT. Amerykańska marka, której pełna nazwa to Caterpillar, proponuje swoim klientom m.in. maszyny wyposażone w system Grade. Producent podzielił go na dwa podsystemy – z funkcjami tworzenia map 2D lub 3D. Ich cecha wspólna to możliwość projektowania modeli placów budowy, co pozwala zmniejszyć liczbę przejazdów. Tym samym praca przebiega szybciej, a zużycie paliwa jest mniejsze.

W koparkach CAT operatorzy mogą korzystać z zaawansowanych funkcji takich jak Grade Assist, Swing Assist, Tilt Assist i innych pozwalających na utrzymanie kąta nachylenia łyżki, automatyczne obracanie kabiny do wcześniej ustalonych pozycji, sprawdzanie nachylenia wykopu itd. Jedną z ich zalet jest też E-Fence, czyli system ostrzegania przed przeszkodami, których nie widać z pozycji kierowcy.

Komatsu – przegląd oferty japońskiej marki

Drugi w kolejności producent sprzętu budowlanego również przekonuje do siebie klientów funkcją tworzenia trójwymiarowych map placów budowy. Nazwany przez Komatsu iMC 2.0 umożliwia m.in. korzystanie z aż czterech systemów nawigacji satelitarnej – GPS, Galileo, BeiDou oraz QZSS. Dzięki nim generowanie wirtualnego terenu, po którym będzie poruszać się koparka, cechuje niespotykana dokładność. Finalnie przekłada się to na wzrost efektywności pracy operatora.

Przy pomocy iMC 2.0 firmie Komatsu udało się też poprawić bezpieczeństwo oraz zminimalizować zużycie sprzętu. System obsługi koparki na bieżąco wyświetla informacje m.in. o przechyle lemiesza i kącie jego natarcia. Co ważne, osoba kierująca pojazdem nie musi ich korygować, gdy są niewłaściwe. Jeśli w lemieszu znajdzie się zbyt dużo materiału, narzędzie automatycznie zostanie podniesione wyżej. Z kolei nadmierny kąt natarcia jest zmniejszany, by uniknąć uszkodzenia narzędzia.

Czym wyróżniają się koparki Liebherr?

Na tle pozostałych producentów wyróżnia się oferta niemieckiej marki Liebherr. Wśród jej koparek znaleźć można specjalistyczne maszyny do robót kolejowych. Pojazdy tego twórcy wyposażone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, w tym wózek szynowy utrzymujący sprzęt na szynach i w trakcie prac obok nich. Oprócz tego Liebherr montuje w swoim sprzęcie system ostrzegający o nadmiernym wychyleniu koparki oraz kamery tylne i boczne dające operatorowi widok w promieniu 360°.

Koparki Liebherr do prac na trasach kolejowych należą do licznie reprezentowanego segmentu maszyn kołowych producenta. Poza nimi warte uwagi są choćby mniejsze modele dostosowane do działań w ograniczonych przestrzeniach. Wyróżnia je przede wszystkim bardzo wąska średnica tylnego obrotu. W najmniejszym modelu wynosi ona 1675 mm, a w największym – 1850 mm. W portfolio firmy znajdują się również wielokrotnie cięższe pojazdy, w tym ważące ponad 100 t koparki gąsienicowe polecane do wykonywania prac górniczych.

Koparki Volvo, czyli alternatywa dla największych producentów

Do grona największych producentów należy też szwedzki koncern kojarzony przede wszystkim z branżą motoryzacyjną. Do zakupu maszyn tej firmy może przekonać choćby autorski system pozwalający na regulowanie czasu reakcji drążka, który jest obecny w wielu pojazdach marki. Co kluczowe, Volvo dokłada starań, by zwiększyć siłę podnoszenia i ładowność sprzętu przy zachowaniu możliwie małej masy i niewielkich rozmiarów.

Szwedzki producent stara się ponadto o zapewnienie klientom jak największej swobody wyboru osprzętu. Dzięki temu używana koparka może zyskać dodatkową funkcjonalność. Wśród narzędzi do wyboru znajdują się łyżki do zastosowań ogólnych oraz ciężkich prac budowlanych, różnego rodzaju młoty i kciuki hydrauliczne i system zarządzania przyrządami z funkcją ustawiania ciśnienia roboczego.

Koparki Hitachi o wszechstronnych zastosowaniach

Konkurent Komatsu zarówno na rodzimym, jak i światowym rynku ma swojej ofercie modele takie jak ZX250-7, który wyróżnia się możliwością dopasowania podwozia. Nabywcom używanych wersji otwiera to drogę do znalezienia m.in. wersji LC o długim i szerokim podwoziu, co zapewnia lepszy balans w trakcie jazdy i podnoszenia materiału. Oprócz niego w sieci dostępne są koparki z węższym podwoziem, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie manewrowanie szerszym pojazdem byłoby zbyt trudne.

Wśród koparek Hitachi znaleźć można też wiele modeli z systemami kamer, które dają obraz w aż 270° dookoła maszyny. Co ważne, obszar z tyłu i po bokach wzbogacono o linie odległości od przeszkód. W ten sposób producent zmniejszył ryzyko błędnego oszacowania odległości przez operatora pojazdu. W zapewnieniu bezpieczeństwa i polepszeniu warunków pracy pomaga jeszcze oświetlenie. Na przykład Hitachi ZX250-7 wyposażony jest w aż pięć reflektorów – po dwa na dachu i wysięgniku oraz jeden z prawej strony korpusu koparki.

fot. użyczone

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 12 października 2023 13:36
`