Dodano: 9 stycznia 2022 15:41

Uwaga! Kamery na przejazdach kolejowych. Grozi aż 2 tysiące mandatu za nieprawidłowy wjazd

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Aż 2 tysiące złotych kary zapłacą kierowcy i piesi, którzy wjadą lub wejdą na przejazd kolejowy przy opadających rogatkach. Policjanci ostrzegają, że nowe przepisy nie zostawiają wątpliwości ani pola manewru. Kara wyznaczona jest beż możliwości zastosowania taryfy ulgowej. Porządku będą pilnowały kamery.

– Tak, były widełki, to było przy prędkości, to było także przy wjeździe za sygnalizator na przejeździe kolejowym. Teraz przy większości tych wykroczeń nie ma już widełek, są określone przez ustawodawcę kwoty i tutaj policjanci sztywno muszą się trzymać tych kwot. – powiedział Marcin Świeży, rzecznik wałbrzyskiej policji.

Na wałbrzyskich przejazdach kolejowych pojawiły się kamery monitorujące, które 24 godziny na dobę rejestrują okoliczności, w jakich kierowcy wjeżdżają na przejazd. W takie kamery został uzbrojone między innymi przejazd kolejowy na ulicy Żeromskiego, przy stacji Wałbrzych Miasto.

REKLAMA

Obowiązujące od 1 stycznia drakońskie kary zapisane zostały w znowelizowanym prawie o ruchu drogowym. Jak podkreślają policjanci, ustawodawca nie przewiduje jakiejkolwiek taryfy ulgowej. W przypadku kary za nieprawidłowy wjazd na przejazd kolejowy przy włączonej sygnalizacji ostrzegawczej lub opadających rogatkach trzeba się liczyć z wysoką karą i absolutnym brakiem możliwości negocjacji.  Co ważne – policjanci ostrzegają, że kary dotkną nie tylko niefrasobliwych kierowców. Dokładnie taki  sam mandat może zostać nałożony na przechodnia lekceważącego zamknięcie przejazdu kolejowego.

– Koniec, kropka.To będzie dwa tysiące mandatu karnego. Dlatego apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego, aby nie wjeżdżali i nie wchodzili na przejazdy kolejowe kiedy nie ma już możliwości wyjazdu z niego, kiedy włączy się czerwony sygnał na sygnalizatorze, kiedy opuszczane są już rogatki. – dodał podkomisarz Marcin Świeży.

Na koniec warto dodać, że nowe przepisy poza nowym, naprawdę drakońskim  taryfikatorem to także surowe kary dla osób prowadzących pojazdy bez prawa jazdy oraz pod wpływem alkoholu.

Przejazd kolejowy prtzy dworcu Wałbrzych MIasto. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przejazd kolejowy prtzy dworcu Wałbrzych MIasto. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Przejazd kolejowy prtzy dworcu Wałbrzych MIasto. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także