Dodano: 23 czerwca 2022 20:45

Ten symbol miał chronić przed czarami. Jest w Lisiej Sztolni. Sensację wzbudziło jego odnalezienie w katedrze w Kamieniu Pomorskim

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ogólnopolskie media informują o sensacyjnym znaleziskiem, jakim ma być wykuty w cegle, a odnaleziony w katedrze w Kamieniu Pomorskim symbol rozety sześcioramiennej. – Znak wyryty na kamieńskiej katedrze mógł zabezpieczyć świątynie i wiernych przed mocami zła – informuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Taki sam znak jest w Lisiej Sztolni!

Na tajemniczy symbol trafiono w katedrze w Kamieniu Pomorskim trafiono w czasie remontu dachu. Symbol rozety sześcioramiennej ma pochodzić jeszcze z prehistorii.

W Kamieniu Pomorskim rozeta znajduje się w miejscu niedostępnym dla ludzi. Taką samą rozetę w innym, dość niedostępnym miejscu znalazł autor bloga „Wyprawy Leona”.

REKLAMA

Eksplorator w czasie wizyty w Lisiej Sztolni zarejestrował identyczny wzór na jednym z elementów górniczej sztolni.

Znak wyryty na kamieńskiej katedrze mógł zabezpieczyć świątynie i wiernych przed mocami zła. Mógł być to demon, złe duchy lub czarownice – informuje na swoim FB Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Taką samą funkcję miał pełnić w Lisiej Sztolni?

Na stronie muzeum możemy wyczytać, że w kulturze średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy taki znak miał niesamowitą moc.

Krąg symbolizował nieskończoność, ale też doskonałość świata natury, ład i porządek. Monogram liczby 7 w chrześcijaństwie symbolizował Doskonałość – Boskość. Przekraczanie kręgu wyrażało również przejście ze świata profanum do świata sacrum – czytamy na stronie muzeum.

Hexafoil w Lisiej Sztolni fot. Wyprawy Leona

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Słońce ty moje pisze:

    Toż to Gwiazda Heksapetalna

  • Zobacz także