[1/12]

Teatralnie w Walimiu. “Faszystowska mać” i “Być u siebie”

Tematy: 


Walimskie Centrum Kultury i Turystyki zaprosiło mieszkańców i gości na wyjątkowe wydarzenie teatralne. Mieliśmy niewątpliwą przyjemność obejrzeć wyprodukowane przez wrocławskie Towarzystwo Kultury Czynnej dwa spektakle – “Faszystowska Mać” i “Być u siebie”. Reżyserem obu i autorem scenariusza jest Jerzy Welter.

“Faszystowska mać” to opowieść oparta na kanwie wspomnień Wojciecha Szczeciniaka, dziadka Łukasza Kazka – autora książki pod tym samym tytułem. Opowiada wojenną historię pochodzącego z Podhala mężczyzny – od pobytu i ucieczki z obozu w Birkenau do trudnych lat powojennych, spędzonych w położonych w Górach Sowich Jugowicach. Poznajemy widziane oczami Polaka relacje łączące repatriantów z autochtonami do czasu ich wysiedlenia w 1947 roku.

Drugi z monodramów – “Być siebie” – to historia powstała ze zbieranych prawie 5 lat opowieści Niemców z Dolnego Śląska. Kilkanaście miesięcy po zakończeniu wojny stają przed koniecznością porzucenia dobytku, oddania go w ręce obcych ludzi i wyjazdu z miejsc, w których żyli od pokoleń.

Kolejność, w jakich widzowie oglądali monodramy pozwoliła widzom emocjonalne przejść przez wszystko, co było podstawą relacji polsko-niemieckich we wczesnych latach powojennych oraz uwypuklić emocje towarzyszące nieuchronnemu godzeniu się życiem. Oba spektakle wzruszają, oba poruszają te same problemy alienacji związanej z rozpoczęciem nowego życia w obcym, nieznanym miejscu, i dramatycznym przymusem porzucenia dorobku życia i wyjazdu w nieznane.

***

“Faszystowska mać” to książka Łukasza Kazka, będąca zbiorem wspomnień jego dziadka Wojciecha Szczeciniaka. Pobyt bohatera w obozie koncentracyjnym Birkenau, potem roboty przymusowe przy budowie lotniska w Balicach pod Krakowem, ucieczkę i ukrywanie się przed Niemcami i ich szpiclami (w większości Polakami). Później przyjazd do Jugowic Górnych we wrześniu 1945 roku, życie z Niemcami i relacje polsko-niemieckie do czasu ich wysiedlenia, czas stalinizmu i budowy Polski Ludowej. Premiera książki miała miejsce 31 lipca podczas III Dolnośląskiego Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Kłodzkich.

W Walimskim Centrum Kultury i Turystyki wystawiono monodramy “Faszystowska mać” i “Być u siebie”. 10.02.2017 Walim. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Komentarze


  • Janusz napisał(a):

    Wieczór prawdziwie koneserski, brawo Walim

  • © DTP Service s.c. Wałbrzych 2015