Dodano: 3 sierpnia 2022 16:26

Tajemnicze zdjęcia w archiwach. Czy to jest Wałbrzych?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Lubimy archiwalne fotografie. Przeglądając zasoby Narodowego Archiwum Cyfrowego trafiliśmy na zdjęcia, które mają pochodzić z okresu od 1918 do 1944 roku i są opisane, jako „Nierozpoznana przemysłowa miejscowość podgórska”. W redakcyjnym gronie stwierdziliśmy, że to mogą być zdjęcia Wałbrzycha. Jak sądzicie?

Narodowe Archiwum Centralne to jedno z trzech centralnych archiwów państwowych. Ma inspirować i zachęcać do odkrywania przeszłości. Przeglądając serwis trawiliśmy na dwa zdjęcia, które w naszej ocenie mogą przedstawiać Wałbrzych.

Czy tak jest? Z tym pytaniem kierujemy się do Was. Co Waszym zdaniem wskazuje na to, że to Wałbrzych? Czy te fotografie, które mają pochodzić z pierwszej połowy XX wieku rzeczywiście przedstawiają nasze miasto? Piszcie w komentarzach!

REKLAMA

My mamy swoje typy i podejrzenia, co do budynków znajdujących się na zdjęciach i lokalizacji, z której je wykonano, ale na razie nie chcemy nic Wam sugerować!

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • AdamS. pisze:

    Pierwsza fotografia to widok na centrum Wałbrzycha od strony Sobięcina. Widać kopalnię przy dzisiejszej ul. Sikorskiego-Wysockego, za nią ówczesna elektrownia ( potem OSiR ), po lewej stronie na wzgórzu schronisko Harcówka, daleko wzgórze Mauzoleum ( Nowe Miasto ) Droga z przodu to ( chyba ) ul. Gwarków ( d. Antka Kochanka ) PS To tylko moja ocena, bo tak uważam. Druga fotka to Wałbrzych- Biały Kamień. Po prawej str. ul. Piasta i Ratuszowa, widać budynek P.Straży Pożarnej. Blisko cmentarz ul. Piaskowa, w głębi ul. Ludowa i Reja, w dole dzisiejsza ul.Andersa. Sam przód to tory kolejowe biegnące od Szczawna Zdr. kierunek Sobięcin obok góry Chełmiec. ( wszystko moja ocena, myślę że trafna ) Super Quiz.

  • Bartek pisze:

    Brawo. W tle jednej i drugiej fotografii widać górę Borowa.

  • Maks pisze:

    Oczywiście,że widać Borową i na lewo od niej Kozioł, Wołowiec, Mały Wołowiec, Dłużyna

  • Do Adamsa pisze:

    Pierwsza fotografia nie przedstawia od strony Sobiecina ……proszę spojrzeć dokładniej…

  • B.B pisze:

    Ja tam widzę górę Borową czyli Wałbrzych

  • Art pisze:

    Dokładnie jest to miejsce na białym kamieniu z a cmentarzem akurat tam są fundamenty tego mostku w tle jest biały kamień sobiecin i Wałbrzych

  • gohciu pisze:

    Borowa, Kozioł, Wołowiec D i M, Góra Zamkowa, Harcówka. Zbiornik gazowy obok kopalni Maria, jest budynek Kasy Chorych na Browarnej. Ulica czy też droga obsadzona drzewami to chyba ul. Reja. Ale nie widzę Separatora. Albo droga między hałdami /późniejszymi/ wychodząca na plac manewrowy, obecnej szkoły nauki jazdy. Za Przychodnią. Następne zdjęcie to były wiadukt nad LK 291 za ul. Piaskową. Na początku lat siedemdziesiątych posłużył jako rekwizyt w filmie. Tak kojarzę te ujęcia.

  • Podzam pisze:

    Widzę linię kolejową Szczawienko – Mezimesti. Mostek nad torami jest powyżej cmentarza na Białym Kamieniu – Wałbrzych.

  • Bart pisze:

    Uważam że to żadna nowość dla osób które są pasjonatami przeszłości.
    Myślę że w niektórych starych domach które pamiętają obecność niemieckich mieszkańców leżą zakurzone zdjęcia, obrazy, wazony i inne na które nikt nie zwraca uwagi – a to jest skarb.
    Odkrywanie przedwojennej historii tylko jednej dzielnicy Wałbrzycha jest czymś niezwykłym.
    Mamy naprawdę bardzo piękne i tajemnicze miasto.
    Polecam śledzić między innymi „Wyprawy LEONA” i „History Hiking” których historie przenoszą w inny wymiar czasu…

  • Biały kamień za cmentarzem są fundamenty tego dawnego mostu pozdrawiam pisze:

    Art

  • Fadel pisze:

    Widoczny na drugim planie most wysadzono w powietrze podczas kręcenia filmu „Pułapka”.

  • Zobacz także