Tajemnicze schody na „uskoku” w Osówce. To przejście do nieznanych części kompleksu?

8 lutego 2019 21:41. Osówka - uskok. Podczas usuwania rumoszu skalnego natrafiono na schody. 08.02.2019. Głuszyca. Fot. użyczona / Podziemne Miasto Osówka.

Tematy: 


Kończą się prace przy remoncie tak zwanego „uskoku” w Podziemnym Mieście Osówka. Z jednej strony ma w tym miejscu powstać bezpieczne przejście dla turystów, jednak dla pasjonatów historii prace mogą dać odpowiedź na jedną z największych tajemnic kompleksu „Riese”. Nie brakuje bowiem głosów, że w tym miejscu może się znajdować wejście do nieznanej części kompleksu.

Prace przy uskoku trwają od kilku tygodni i polegają na rozkopaniu i wywiezieniu rumoszu, który znajduje się na uskoku łączącym dwa poziomy. Wcześniej zdemontowano istniejące w tym miejscu schody, z których do tej pory korzystali turyści. Z podziemi wywożone są setki kilogramów rumoszu i wciąż nie udało się dotrzeć do twardego gruntu. W czasie prac odsłonięto jednak fragment starych, drewnianych schodów. Nie wiadomo jednak jeszcze dokąd prowadzą.

„Uskok” wciąż jest oczyszczany z zawaliska. Najbliższe dni pokażą, co znajduje się w tym miejscu. Podejrzenia mówiące o tym, że może to być przejście do nieznanych części kompleksu wynikały z faktu, że woda, która spływała w tym miejscu znikała pod ziemią i nieznane było miejsce jej wypłynięcia. Wciąż tak się dzieje. Pomimo rozkopania znacznej części „uskoku” nie wiadomo, gdzie zbiera się wsiąkająca woda.

Prace w tym miejscu prowadzone są w ramach dużego remontu całego kompleksu. W podziemnych korytarzach pojawiło się nowe oświetlenie, w przyszłości zamontowany zostanie także sprzęt multimedialny, za pomocą, którego zaaranżowane zostaną specjalne wystawy przypominające o tragicznej historii tego miejsca. Podziemne tunele były drążone przez więźniów okolicznych, niemieckich obozów.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 8 lutego 2019 21:41
`