Tajemnicze schody na „uskoku” w Osówce. To przejście do nieznanych części kompleksu?

8 lutego 2019 21:41. Osówka - uskok. Podczas usuwania rumoszu skalnego natrafiono na schody. 08.02.2019. Głuszyca. Fot. użyczona / Podziemne Miasto Osówka.

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Kończą się prace przy remoncie tak zwanego „uskoku” w Podziemnym Mieście Osówka. Z jednej strony ma w tym miejscu powstać bezpieczne przejście dla turystów, jednak dla pasjonatów historii prace mogą dać odpowiedź na jedną z największych tajemnic kompleksu „Riese”. Nie brakuje bowiem głosów, że w tym miejscu może się znajdować wejście do nieznanej części kompleksu.

Prace przy uskoku trwają od kilku tygodni i polegają na rozkopaniu i wywiezieniu rumoszu, który znajduje się na uskoku łączącym dwa poziomy. Wcześniej zdemontowano istniejące w tym miejscu schody, z których do tej pory korzystali turyści. Z podziemi wywożone są setki kilogramów rumoszu i wciąż nie udało się dotrzeć do twardego gruntu. W czasie prac odsłonięto jednak fragment starych, drewnianych schodów. Nie wiadomo jednak jeszcze dokąd prowadzą.

„Uskok” wciąż jest oczyszczany z zawaliska. Najbliższe dni pokażą, co znajduje się w tym miejscu. Podejrzenia mówiące o tym, że może to być przejście do nieznanych części kompleksu wynikały z faktu, że woda, która spływała w tym miejscu znikała pod ziemią i nieznane było miejsce jej wypłynięcia. Wciąż tak się dzieje. Pomimo rozkopania znacznej części „uskoku” nie wiadomo, gdzie zbiera się wsiąkająca woda.

REKLAMA

Prace w tym miejscu prowadzone są w ramach dużego remontu całego kompleksu. W podziemnych korytarzach pojawiło się nowe oświetlenie, w przyszłości zamontowany zostanie także sprzęt multimedialny, za pomocą, którego zaaranżowane zostaną specjalne wystawy przypominające o tragicznej historii tego miejsca. Podziemne tunele były drążone przez więźniów okolicznych, niemieckich obozów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 lutego 2019 21:41
`