Tematy: fort spitzberg-ostróg jakub kasiński podgórze srebrna góra sztandar
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
To prawdziwy unikat. Ma blisko 150 lat i jest ciekawą, bezcenną pamiątką po historii wojskowej Wałbrzycha i Dolnego Śląska Do zbiorów Fortu Spitzberg-Ostróg w Srebrnej Górze trafił odnaleziony pod podłogą w jednej z wałbrzyskich kamienic sztandar stowarzyszenia byłych żołnierzy Kotliny Kłodzkiej z 1875 roku.
– Sztandar został znaleziony w Wałbrzychu podczas remontu jednego z poddaszy. Został ukryty tam prawdopodobnie przez niejakiego Waltera Giertichia – jednego z członków stowarzyszenia, wraz z innymi pamiątkami. jest to naprawdę niesamowity egzemplarz ze względu na to, że nie zachowało się już do dziś wiele takich sztandarów. Opowiada o historii Kotliny Kłodzkiej, historii Dolnego Śląska, tym bardziej jest dla nas niesamowitym eksponatem. – powiedział Dziennikowi Jakub Kasiński z Fortu Spitzberg-Ostróg w Srebrnej Górze
Według odnalezionych zapisków mieszkający w jednej z kamienic przy dzisiejszej ulicy Niepodległości Walter Giertich wraz ze sztandarem ukrył inne pamiątki po stowarzyszeniu: kroniki, pamiątkowe plakiety z drzewca sztandaru, kilkadziesiąt odznaczeń i pamiątek po weteranach. Tych jednak do dziś nie udało się odnaleźć. Tymczasem znalazców zachwyca bogato haftowany sztandar:
– Na awersie znajduje się lew z herbu kotliny kłodzkiej, a z drugiej strony opis stowarzyszenia, które było właścicielem sztandaru – XIX-wiecznego stowarzyszenia weteranów i byłych żołnierzy Kotliny Kłodzkiej – wyjaśnia Jakub Kasiński
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Muzealnicy zamierzają podjąć poszukiwania pozostałych artefaktów. Na to jednak potrzeba zgody Konserwatora Zabytków oraz właścicieli posesji, na której mogą znajdować się zabytki.
Tymczasem już od 1 sierpnia przez dwa miesiące sztandar będzie eksponowany w Forcie Spitzberg-Ostróg w Srebrnej Górze. Później zabytek ma trafić do konserwacji.
Celem stowarzyszenia byłych żołnierzy Kotliny Kłodzkiej była opieka nad grobami wojskowymi i upamiętnianie czynów poległych towarzyszy broni. Tuż przed wybuchem I wojny światowej do wszystkich tego typu organizacji w Rzeszy należało blisko 3 000 000 osób. Z czasem stowarzyszenia stały się organizacjami nacjonalistycznymi i antysocjalistycznymi, a tuż przed wybuchem II wojny światowej połączono je w jedną, nazistowską organizację kombatantów.