Szczepimy, bo myślimy. Do Sejmu trafił projekt ustawy obywatelskiej wraz z podpisami

7 maja 2019 14:17. Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o szczepieniach najmłodszych. 23.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Komitet obywatelskiej ustawy „Szczepimy, bo myślimy” złożył do Sejmu projekt zmiany przepisów i wykaz zebranych podpisów, te były zbierane także w Wałbrzychu, którego prezydent, jako pierwszy samorządowiec w regionie przyłączył się do akcji promocyjnej tej inicjatywy. Projekt zakłada wprowadzenie dodatkowego kryterium przy przyjęciu do żłobka czy przedszkola, ma to być karta obowiązkowych szczepień lub zaświadczenie o przeciwwskazaniach do nich.

Autorzy ustawy musieli zebrać minimum sto tysięcy podpisów. Te zbierano między innymi w Wałbrzychu czy Szczawnie-Zdroju w czasie specjalnych akcji, w które zaangażowali się między innymi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej czy wiceprezydent Sylwia Bielawska.

Musimy po prostu zawalczyć o to, żeby racjonalizm przeważył nad niewiedzą. Nad – powiedziałbym nawet – głupotą, która w obecnych czasach w wielu różnych aspektach życia publicznego, nie tylko w Polsce, po prostu staje się popularna – tak, akcję komentował na naszych łamach kilka tygodni temu Roman Szełemej.

REKLAMA

Obecnie podpisy zostaną zweryfikowane, jeżeli przejdą ten etap, w ciągu trzech miesięcy projekt ustawy powinien trafić do sejmu.

Chcemy, aby samorządy miały możliwość wprowadzenia dodatkowego, punktowanego kryterium przy przyjęciu do żłobków i przedszkoli – posiadania przez dzieci tych szczepień, które są wskazane jako obowiązkowe w programie szczepień ochronnych. Tutaj wymóg miałby być realizowany przez zaświadczenie wydawane przez lekarzy, potwierdzające, że dziecko ma szczepienia, albo ma przeciwwskazania przeciwko szczepieniom. – mówi Marcin Kostka, jeden ze współautorów ustawy.

Prezydent Wałbrzycha w rozmowie z naszym reporterem, deklarował, że nawet, jeżeli ustawa nie zostanie przez sejm przyjęta, to miasto będzie szukało rozwiązań, które pomogą na wprowadzenie podobnych regulacji, mających na celu wyegzekwowanie obowiązkowych szczepień.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 maja 2019 14:17
`