Setki podpisów pod projektem ustawy obywatelskiej „Szczepimy, bo myślimy”

23 marca 2019 17:30. Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o szczepieniach najmłodszych. 23.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Podpisy zbierane były dziś na Piaskowej Górze i przed Galerią Victoria, jutro akcję zaplanowano w Szczawnie-Zdroju. Ze wstępnych ustaleń wynika, że udało się zebrać co najmniej pół tysiąca podpisów. Projekt zakłada, że szczepienie powinno być jednym z punktowanych kryteriów branych pod uwagę przy naborze do żłobka czy przedszkola.

Na początku ludzie podchodzili z pewną dozą nieśmiałości, ale w tej chwili są kolejki w oczekiwaniu na listę, żeby móc się wpisać. Co ważne jest bardzo dużo ludzi spoza Wałbrzycha i wszyscy słyszeli o tej akcji, przyjechali specjalnie po to by podpisać. Zdarzają nam się długie dyskusje z przeciwnikami całej akcji, z przeciwnikami szczepień, ale rozmawiamy z uśmiechem na twarzy, dyskutujemy – mówi wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwia Bielawska, która podpisy zbierała przed Galerią Victoria.

Moje dzieci były szczepione i myślę, że gdyby wszystkie dzieciaki były zaszczepione, to nie było by tylu zachorowań w przedszkolach. Poza tym to nie jest zły pomysł, a ja popieram dobre pomysły – usłyszał od Moniki z Wałbrzycha, która podpisała się pod projektem reporter Dziennika Wałbrzych.

REKLAMA

Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o szczepieniach najmłodszych. 23.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

– Jest mało osób, które nie chcą podpisać. Raczej ludzie są zainteresowani, żeby wesprzeć naszą akcję. Zwłaszcza osoby w średnim wieku i starsze. Są też tacy, którzy widzieli w internecie zapowiedź i przyjechali specjalnie by podpisać – dodaje Michał Broda, przewodniczący rady miejskiej w Szczawnie-Zdroju.

Podpis pod obywatelskim projektem ustawy „Szczepimy, bo myślimy” można złożyć także w wałbrzyskim magistracie i części szkół.

Inicjatorzy ustawy chcą by samorządy miały możliwość wprowadzania dodatkowego, punktowanego kryterium. Chodzi o posiadanie przez dzieci tych szczepień, które są wskazane jako obowiązkowe w programie szczepień ochronnych. Przy przyjęciu do placówki wymagane byłoby odpowiednie zaświadczenie, chyba, że pojawiły by się przeciwwskazania w danym przypadku. Do szóstego maja autorzy projektu ustawy muszą zebrać minimum sto tysięcy podpisów, chcą by było ich ponad sto trzydzieści.

Jutro inicjatorzy akcji w godzinach od 9.oo do 12.oo będą zbierać podpisy w Szczawnie-Zdroju na giełdzie przy Tesco.

Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o szczepieniach najmłodszych. 23.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 marca 2019 17:30
`