Dodano: 30 grudnia 2022 13:12

Szczawno-Zdrój. Przekaźnik 5G na dachu jednego z sanatoriów. Mieszkańcy protestują, operator mówi: wszystko jest OK

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W Szczawnie-Zdroju, na dachu jednego z sanatoriów zainstalowano przekaźnik 5G telefonii komórkowej. Inwestycja budzi sporo kontrowersji. Pismo w tej sprawie do władz miasta wystosowali mieszkańcy. Temat poruszony był także na sesji rady miasta. Postanowiliśmy przyjrzeć się inwestycji.

Przekaźnik zainstalowano na należącym do Sanatoriów Dolnośląskich budynku Azalia. To budynek, podobnie jak i całe Szczawno, pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Spółka uzdrowiskowa nie czuje się uprawniona do odpowiedzi na pytania dotyczące przekaźnika, tłumacząc, że jedynie wynajmuje powierzchnię dachu, na którym go zainstalowano. Nasze pytania skierowano do inwestora, właściciela sieci PLAY:

Stacja w Szczwanie-Zdroju powstała na podstawie uzyskania wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych. Inwestor nie konsultował budowy stacji z naczelnym lekarzem Uzdrowiska Szczawno-Jedlina SA. Nie ma bowiem takiego wymogu na żadnym etapie postępowania formalno-prawnego prowadzonego przez organy państwowe legalizujące inwestycję. – czytamy w odpowiedzi od firmy P4. – Konsultacje społeczne dotyczące tego rodzaju inwestycji pozostają w gestii lokalnych władz i dobrą praktyką jest organizowanie ich na etapie procedowania decyzji lokalizacyjnej inwestycji celu publicznego.

REKLAMA

Nasze pytania skierowaliśmy więc do władz miasta. Burmistrz Marek Fedoruk twierdzi, że o zasadność instalacji pytał odpowiednie instytucje.

Wystąpiłem do wszystkich instytucji, które mogłyby w tym zakresie zabrać zdanie: do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, do wojewódzkiej służby ochrony zabytków.

Według informacji, jakie uzyskaliśmy od pracowników Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. wynika, że pierwotnie nadajnik stać miał na dachu Domu Zdrojowego. Od pomysłu odstąpiono, ponieważ pomiędzy Uzdrowiskiem, a operatorem P4 nie osiągnięto porozumienia finansowego.

 

Przekaźnik telefonii komórkowej na dachu budynku w Szczawnie-Zdroju. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Przekaźnik telefonii komórkowej na dachu budynku w Szczawnie-Zdroju. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Przekaźnik telefonii komórkowej na dachu budynku w Szczawnie-Zdroju. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Przekaźnik telefonii komórkowej na dachu budynku w Szczawnie-Zdroju. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Haha pisze:

  Trzeba byc skończonym nieukiem by się bać nadajnika

 • Leon pisze:

  Trzeba być skończonym głupkiem Haha aby pisać takie bzdury.

 • katarzyna pisze:

  No Ci z Azali śpiąc pod nadajnikiem Play na pewno zdrowsi do domu wrócą ;), a opłatę uzdrowiskową i tak zapłacą :))). Dobre :)))

 • Nowy. pisze:

  Poczytajcie mieszkańcy Szczawna Zdrój co działo się w Skandynawii odnośnie owych nadajników i ich palenie. To jest tak ogromna sia, która pozwala na dokładniejszą komunikację nie zwracając uwagi na życie ludzkie. Dbajcie o siebie i o swoje prawa.

 • rozsądek pisze:

  przecież urzędasy nawet nie wiedzą co to jest 5G, więc jak mają dbać o mieszkańców i o siebie

 • erte pisze:

  Wszystkich protestujących nalezy zidentyfikować, dane przesłać do wszystkich operatorów telefonii komórkowej i pozbawić ich dostępu do internetu i telefonów.

 • t.runo pisze:

  od tych nadajników gałki oczne zaczynają się gotować i robiom się jak jajka na twardo. Muzgi się lasują a kóry nie niosom jajków. Uważajta ludzie bo w internecie siedzi ZŁY, czyli djabeł.

 • Bolesław Chrobotko pisze:

  U mnie taki nadajnik na bloku postawili i od tego czasu mam permanentno erekcję (non stop)

 • Zobacz także