Dodano: 13 września 2022 12:36

Szczawno-Zdrój . Chcą wymusić wyprowadzenie ruchu na obwodnicę miasta

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Władze Szczawna-Zdroju chcą wyprowadzić ruch samochodowy z miasta na niemal nieużywaną obwodnicę, czyli ulicę Szczawieńską. To kolejny z pomysłów na wygaszenie i uspokojenie ruchu samochodowego w uzdrowisku. Dziś trudno mówić o szczegółach, bo są to na razie pomysły. Władze miasta wskazują jednak konkretne ulice, na których chcą znacząco ograniczyć ruch: Sienkiewicza, Mickiewicza i Chopina – i zmusić kierowców do korzystania z niemal pustej dziś obwodnicy.

– Chciałby, zapowiedzieć, że szykujemy się. Kiedy to zrobimy, to jeszcze trochę czasu musi potrwać, ale będziemy chcieli wprowadzić różnego rodzaju szykany, które utrudnią przejazd przez Szczawno-Zdrój – mówi burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.

Obwodnicę Szczawna Zdroju wybudowano na przełomie 2012 i 13 roku. Kosztowała niemal 40 milionów złotych i w założeniu miała wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta. Niefortunnie zaprojektowana, z fatalnym połączeniem z uzdrowiskiem nie przypadła kierowcom do gustu. Dziś władze Szczawna mówią wprost: samochody muszą wyjechać na obwodnicę.

REKLAMA

– Bardzo apeluję i zachęcam kierowców. Wielu jest takich, którzy tak jak ja korzystają z ulicy Szczawieńskiej, bo jest wygodniej przejechać. Nie ma żadnych ograniczeń, można przejechać z prędkością 70 km/h na dużym odcinku drogi. – dodaje burmistrz. 

To kolejny z pomysłów uspokojenia ruchu kołowego w Szczawnie. Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że władze uzdrowiska, po przejęciu części drogi powiatowej od Starostwa wałbrzyskiego chcą ograniczyć tam dopuszczalny tonaż pojazdów.

Ulica Szczawieńska. Obwodnica Szczawna-Zdroju. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Ulica Szczawieńska. Obwodnica Szczawna-Zdroju. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Ulica Szczawieńska. Obwodnica Szczawna-Zdroju. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Ulica Szczawieńska. Obwodnica Szczawna-Zdroju. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Ulica Szczawieńska. Obwodnica Szczawna-Zdroju. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Ulica Szczawieńska. Obwodnica Szczawna-Zdroju. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • zbigniew6011 pisze:

  A czy to jest obwodnica? Trzeba nabić kilometrów żeby dojechać w to samo miejsce czyli rondo w Szczawnie Zdroju.

 • Wałbrzyszanin pisze:

  To nie jest rondo

 • Heniutek pisze:

  Jestem za!

 • Dorota pisze:

  Zróbcie połączenie Podzamcza z tą obwodnicą na wysokości ul Hetmańskiej i/lub Grodzkiej to na bank ludzie będą korzystać.

 • blue pisze:

  Coś co omija dwie (DWIE!) ulice, nie jest obwodnicą.

 • Klezmer_wlb pisze:

  Przecież ruch z obwodnicy i tak ląduje na ulicy Kolejowej, przy największym sanatorium w okolicy, w zasadzie w samym środku uzdrowiska. Gdzie tu sens objeżdżania?

 • Walbrzyszanin pisze:

  Podobnie jak w Wałbrzychu, inteligencja nazywa to obwodnicą, durnie budują, durnie myślą, brawo dla elektoratu

 • Aaaa pisze:

  Chcac jechac na narciarską na llac zabaw lub weisc na wieze to przez chopina mam krocej o 4 km, a liczy sie teraz oszczednosc

 • Zibi pisze:

  Już dawno powinni to zrobić bo wszystko jezdzi przez mickiewicza.A wiekszosć to ludzie z poza Szczawna i Biały kamien.Więc powini omijac Szczawno ale ludzie patrzą na korzysć aby łatwiej szybciej.Popieram pomysł jak najszybciej mimo ze bedzie oburzenie ludzi.Ale trzeba cos z tym zrobić bo tak nie może być.Sam jezdzę samochodem i widzę co dzieje się tu w Szczawnie.Ul.sienkiewicza Muckiewicza ,Ogrodowa koszmaŕ

 • Zażenowany Szczawianin pisze:

  Ruch uprzywilejowany na nowym rondzie, które nie jest rondem występuje na kierunku Podzamcze – Szczawno, co zachęca do omijania quasi obwodnicy.
  Obwodnica nie omija Szczawna a dojazdy do niej czy to od strony ułanów czy od pomnika ułanów do łatwych przejazdów nie należą. Pomiędzy wiaduktem a pomnikiem co raz ktoś ląduje w rowie a zimą tuż tuż. Dodatkowo wiadukt z przewężeniem nie pomaga. Przez Mickiewicza, krócej, szybciej i bezpieczniej. Szkoda, że władza tego nie chce zauważyć i zrozumieć. Szarej eminencji z Mickiewicza ruch przeszkadza. Szkoda, że burmistrz tego nie dostrzega i na siłę ukaże wszystkich, żeby uszczęśliwić jednego fagasa. Wrrrr

 • Green pisze:

  Restauracje czynne do 22.
  Auta jak najdalej …
  Dni Szczawna to raczej Dni Kuracjuszy.
  Średniowiecze

 • greg pisze:

  Przecież to nie jest obwodnica !!! I tak każdy samochód musi wjechać do centrum , no chyba ze jedzie w kierunku Kamiennej góry . Zwyczajnie bezcelowe jest nabijanie km , kiedy jest do dyspozycji lepsza , krótsza i bezpieczniejsza droga . Nawierzchnia od pomnika ułanów w kierunku Szczawna jest tragiczna . Kierowcy unikają ją jak mogą bo jest niebezpieczna , żadnej przyczepności nawet w słoneczne dni . Pomysły naszej władzy są żenujące . Jak nie organizacja ruchu na Mickiewicza to obrotowe znaki pod słoneczną polaną . MASAKRA

 • Sss pisze:

  Powiem tak teraz jest dlugo ciemno dojazd na obwodnicę jest nie oświetlony auto się mijają jeden drugiego oślepia wiec może warto pomyśleć żeby zrobić oświetlenie ale nie zapomniałem mamy kryzys energetyczny

 • Ssss pisze:

  Powiem tak teraz jest dlugo ciemno dojazd na obwodnicę jest nie oświetlony auto się mijają jeden drugiego oślepia wiec może warto pomyśleć żeby zrobić oświetlenie ale nie zapomniałem mamy kryzys energetyczny

 • Oburzony mieszkaniec pisze:

  Pomysły drogowe burmistrza od dawna budzą trwogę i przerażenie. Jak nie bzdurne i niczym nie uzasadnione znaki drogowe, to kolejne utrudnienia. On już się niczego nie wstydzi i wprost nazywa swoje idiotyczne pomysły szykanowaniem kierowców. Dopiero co miał miejsce skandal na całą Polskę z obrotowymi znakami, a teraz kolejna nowość. Strach pomyśleć o czym dowiemy się jutro.

 • Bartek pisze:

  W redakcji pracują debile…. kto to jest „Marek Fedufuk”… jprd, ręce opadaja

 • Jm pisze:

  Kolejne ograniczenia dla kierowców ” spoza Szczawna zdroju”. Może powinien Pan liczyć się z tym że w Wałbrzychu zostaną wprowadzone ograniczenia dla kierowców ze Szczawna? To działa w dwie strony. Sami mieszkańcy Szczawno narzekają że nie mogą normalnym transportem przejechać z materiałami budowlanymi za które płacą niemałe pieniądze ze względu na chore ograniczenia albo muszą płacić podwójnie. Obrotowe znaki drogowe – cyrk i wstyd na całą Polskę

 • Szczeble pisze:

  Pan Burmistrz zapomina, że w Szczawnie mieszkają ludzie i oni też korzystają z dróg miejskich. Już jesteśmy wystarczająco szykanowani durnymi ograniczeniami dla korzyści kilku – widocznie wpływowych – osób a tu jeszcze nowe ograniczenia. Szczawno już jest wyjątkowo nieprzyjazne mieszkańcom- kierowcom i kuracjuszom- kierowcom o gościach nie wspominając. Niedługo wpadniecie na pomysł, żeby całkiem zamknąć Szczawno dla ruchu kołowego, a alternatywy żadnej.

 • Szeryf pisze:

  A co to zmieni? Solicka i Kolejowa dalej będą zapchane samochodami a kuracjusze nawet nie zauważą zmiany. Czy ktoś w ogóle zbadał skąd i dokąd jadą te samochody? Wszysko wyjdzie po otwarciu obwodnicy. Doraźnie można zmobilizować policję do codziennych kontroli prewencyjnychw Szczawnie. To wyeliminuje przynajmniej kierowców na podwójnym gazie, z niesprawnymi samochodami itp. Również uzdrowiskowa straż miejska powinna codziennie prowadzić kontrole spalin pojazdów. Zaręczam, że po tygodniu ruch zmalałby do minimum. Trzeba tylko chcieć a nie wirtualnie robić zadymę jak obecna władza w uzdrowisku.

 • Zobacz także