Dodano: 8 lipca 2022 12:05
Szczawno-Zdrój. Brak zainteresowania Budżetem Obywatelskim
Tematy: marek fedoruk szczawno-zdrój
Zaledwie trzy projekty wpłynęły do Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 w uzdrowiskowym Szczawnie-Zdroju. – Szkoda, bo budżet to szansa dla mieszkańców, żeby dopasowywać miasto do własnych, indywidualnych potrzeb – mówi burmistrz miasteczka Marek Fedoruk.
W 2023 roku na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych zostanie w Szczawnie-Zdroju 100 tysięcy złotych. To kwota identyczna do tej z ubiegłego roku. Chętnych jednak jak na lekarstwo. Po pieniądze chce sięgnąć Teatr Zdrojowy, pomysł ma też jeden z radnych.
– Jedna propozycja dotycząca zakupu oświetlenia dla teatru Zdrojowego, zakup fortepianu koncertowego do Teatru Zdrojowego i jedna propozycja to budowa ścianki wspinaczkowej w rejonie hali sportowej – przedstawia bardzo krótką listę burmistrz Marek Fedoruk.
REKLAMA
Pomimo tego, że projekty mogą zgłaszać nawet niewielkie, dwu- trzyosobowe, nieformalne grupy mieszkańców w tym roku zabrakło takich projektów. Burmistrz miasta tłumaczy to dość skomplikowaną, trudniejsza niż w innych miastach procedurą administracyjną związaną z realizacją ewentualnie wybranych projektów.
– Wszelkie zadania inwestycyjne i rzeczy, które chcielibyśmy zlokalizować na terenie Szczawna-Zdroju musimy uzgodnić z konserwatorem zabytków. To jest instytucja czy osoby z tej instytucji, które dbają o to, żeby nie nawymyślać jakiś rzeczy, które nie koniecznie udekorują nasze miasto – tłumaczy burmistrz.
Być może z tego właśnie powodu program budżetu obywatelskiego nie cieszy się w Szczawnie-Zdroju zbyt dużym zainteresowaniem. Do tej pory zrealizowano zaledwie kilka projektów – ten najbardziej spektakularny to klatka do ćwiczeń kalistenicznych, którą wybudowano przy boisku szkolnym przy ulicy Słonecznej.
Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu miasta lub powiatu, w ramach którego wyznaczona kwota przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez mieszkańców. Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i public governance czyli nadzoru publicznego czy też współzarządzania.

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych
A w Cieszynie ludziom się też odechciewa. Ciężko wygrać przy zbieraniu podpisów ze strażą pożarną i szkołami. Dlatego mamy przy każdej szkole siłownie pod chmurką, na których nikt nie ćwiczy bo są obciachowe i sprzęt dla sraży. Ogólnie lipa.
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Zobacz także
- Samorządowcy popierają marszałka
- To on oszukiwał wałbrzyskich seniorów. 54-latek tymczasowo aresztowany
- Milionowy turysta w Starej Kopalni. Przyjechał aż z Rumunii
- Wziął 3 tysiące złotych kredytu w parabanku. Długu nie zamierzał spłacać. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia
- Aqua Palace Praha. Idealny pomysł na weekendowy wypad. To raj dla miłośników basenów
- To jest najdłuższy, pozamiejski tunel drogowy. Pod ziemią pojawiła się już nawierzchnia drogi
Najczęściej czytane
Nadużycia urzędników na Dolnym Śląsku. CBA zatrzymało sześć osób
Słodkie Szaleństwo na Festiwalu w Szczawnie-Zdroju
Weekend w Szczawnie-Zdroju. Moc atrakcji w uzdrowisku
Zabytkowe meble odnalezione w piwnicach pałacu. Mogą pochodzić z Zamku Książ
Te gwiazdy zobaczymy na dniach Świdnicy. Święto miasta rozpoczyna się już w piątek
fortepian to dobry pomysł