Dodano: 8 lipca 2022 12:05

nasz news Szczawno-Zdrój. Brak zainteresowania Budżetem Obywatelskim

Tematy: 


Zaledwie trzy projekty wpłynęły do Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 w uzdrowiskowym Szczawnie-Zdroju. – Szkoda, bo budżet to szansa dla mieszkańców, żeby dopasowywać miasto do własnych, indywidualnych potrzeb – mówi burmistrz miasteczka Marek Fedoruk. 

W 2023 roku na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych zostanie w Szczawnie-Zdroju 100 tysięcy złotych. To kwota identyczna do tej z ubiegłego roku. Chętnych jednak jak na lekarstwo. Po pieniądze chce sięgnąć Teatr Zdrojowy, pomysł ma też jeden z radnych.

– Jedna propozycja dotycząca zakupu oświetlenia dla teatru Zdrojowego, zakup fortepianu koncertowego do Teatru Zdrojowego i jedna propozycja to budowa ścianki wspinaczkowej w rejonie hali sportowej – przedstawia bardzo krótką listę burmistrz Marek Fedoruk.

Pomimo tego, że projekty mogą zgłaszać nawet niewielkie, dwu- trzyosobowe, nieformalne grupy mieszkańców w tym roku zabrakło takich projektów. Burmistrz miasta tłumaczy to dość skomplikowaną, trudniejsza niż w innych miastach procedurą administracyjną związaną z realizacją ewentualnie wybranych projektów.

– Wszelkie zadania inwestycyjne i rzeczy, które chcielibyśmy zlokalizować na terenie Szczawna-Zdroju musimy uzgodnić z konserwatorem zabytków. To jest instytucja czy osoby z tej instytucji, które dbają o to, żeby nie nawymyślać jakiś rzeczy, które nie koniecznie udekorują nasze miasto – tłumaczy burmistrz.

Być może z tego właśnie powodu program budżetu obywatelskiego nie cieszy się w Szczawnie-Zdroju zbyt dużym zainteresowaniem. Do tej pory zrealizowano zaledwie kilka projektów – ten najbardziej spektakularny to klatka do ćwiczeń kalistenicznych, którą wybudowano przy boisku szkolnym przy ulicy Słonecznej.

Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu  miasta lub powiatu, w ramach którego wyznaczona kwota przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez mieszkańców. Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i public governance czyli nadzoru publicznego czy też współzarządzania.

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

 • mak pisze:

  fortepian to dobry pomysł

 • Giedymin pisze:

  A w Cieszynie ludziom się też odechciewa. Ciężko wygrać przy zbieraniu podpisów ze strażą pożarną i szkołami. Dlatego mamy przy każdej szkole siłownie pod chmurką, na których nikt nie ćwiczy bo są obciachowe i sprzęt dla sraży. Ogólnie lipa.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  To jest Nasz news

  Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

  Zobacz także