Dodano: 8 lipca 2022 12:05

Szczawno-Zdrój. Brak zainteresowania Budżetem Obywatelskim

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Zaledwie trzy projekty wpłynęły do Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 w uzdrowiskowym Szczawnie-Zdroju. – Szkoda, bo budżet to szansa dla mieszkańców, żeby dopasowywać miasto do własnych, indywidualnych potrzeb – mówi burmistrz miasteczka Marek Fedoruk. 

W 2023 roku na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych zostanie w Szczawnie-Zdroju 100 tysięcy złotych. To kwota identyczna do tej z ubiegłego roku. Chętnych jednak jak na lekarstwo. Po pieniądze chce sięgnąć Teatr Zdrojowy, pomysł ma też jeden z radnych.

– Jedna propozycja dotycząca zakupu oświetlenia dla teatru Zdrojowego, zakup fortepianu koncertowego do Teatru Zdrojowego i jedna propozycja to budowa ścianki wspinaczkowej w rejonie hali sportowej – przedstawia bardzo krótką listę burmistrz Marek Fedoruk.

REKLAMA

Pomimo tego, że projekty mogą zgłaszać nawet niewielkie, dwu- trzyosobowe, nieformalne grupy mieszkańców w tym roku zabrakło takich projektów. Burmistrz miasta tłumaczy to dość skomplikowaną, trudniejsza niż w innych miastach procedurą administracyjną związaną z realizacją ewentualnie wybranych projektów.

– Wszelkie zadania inwestycyjne i rzeczy, które chcielibyśmy zlokalizować na terenie Szczawna-Zdroju musimy uzgodnić z konserwatorem zabytków. To jest instytucja czy osoby z tej instytucji, które dbają o to, żeby nie nawymyślać jakiś rzeczy, które nie koniecznie udekorują nasze miasto – tłumaczy burmistrz.

Być może z tego właśnie powodu program budżetu obywatelskiego nie cieszy się w Szczawnie-Zdroju zbyt dużym zainteresowaniem. Do tej pory zrealizowano zaledwie kilka projektów – ten najbardziej spektakularny to klatka do ćwiczeń kalistenicznych, którą wybudowano przy boisku szkolnym przy ulicy Słonecznej.

Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu  miasta lub powiatu, w ramach którego wyznaczona kwota przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez mieszkańców. Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i public governance czyli nadzoru publicznego czy też współzarządzania.

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • mak pisze:

    fortepian to dobry pomysł

  • Giedymin pisze:

    A w Cieszynie ludziom się też odechciewa. Ciężko wygrać przy zbieraniu podpisów ze strażą pożarną i szkołami. Dlatego mamy przy każdej szkole siłownie pod chmurką, na których nikt nie ćwiczy bo są obciachowe i sprzęt dla sraży. Ogólnie lipa.

  • Zobacz także