Dodano: 8 lipca 2022 12:05
Szczawno-Zdrój. Brak zainteresowania Budżetem Obywatelskim
Tematy: marek fedoruk szczawno-zdrój
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Zaledwie trzy projekty wpłynęły do Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 w uzdrowiskowym Szczawnie-Zdroju. – Szkoda, bo budżet to szansa dla mieszkańców, żeby dopasowywać miasto do własnych, indywidualnych potrzeb – mówi burmistrz miasteczka Marek Fedoruk.
W 2023 roku na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych zostanie w Szczawnie-Zdroju 100 tysięcy złotych. To kwota identyczna do tej z ubiegłego roku. Chętnych jednak jak na lekarstwo. Po pieniądze chce sięgnąć Teatr Zdrojowy, pomysł ma też jeden z radnych.
– Jedna propozycja dotycząca zakupu oświetlenia dla teatru Zdrojowego, zakup fortepianu koncertowego do Teatru Zdrojowego i jedna propozycja to budowa ścianki wspinaczkowej w rejonie hali sportowej – przedstawia bardzo krótką listę burmistrz Marek Fedoruk.
REKLAMA
Pomimo tego, że projekty mogą zgłaszać nawet niewielkie, dwu- trzyosobowe, nieformalne grupy mieszkańców w tym roku zabrakło takich projektów. Burmistrz miasta tłumaczy to dość skomplikowaną, trudniejsza niż w innych miastach procedurą administracyjną związaną z realizacją ewentualnie wybranych projektów.
– Wszelkie zadania inwestycyjne i rzeczy, które chcielibyśmy zlokalizować na terenie Szczawna-Zdroju musimy uzgodnić z konserwatorem zabytków. To jest instytucja czy osoby z tej instytucji, które dbają o to, żeby nie nawymyślać jakiś rzeczy, które nie koniecznie udekorują nasze miasto – tłumaczy burmistrz.
Być może z tego właśnie powodu program budżetu obywatelskiego nie cieszy się w Szczawnie-Zdroju zbyt dużym zainteresowaniem. Do tej pory zrealizowano zaledwie kilka projektów – ten najbardziej spektakularny to klatka do ćwiczeń kalistenicznych, którą wybudowano przy boisku szkolnym przy ulicy Słonecznej.
Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu miasta lub powiatu, w ramach którego wyznaczona kwota przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez mieszkańców. Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i public governance czyli nadzoru publicznego czy też współzarządzania.

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

A w Cieszynie ludziom się też odechciewa. Ciężko wygrać przy zbieraniu podpisów ze strażą pożarną i szkołami. Dlatego mamy przy każdej szkole siłownie pod chmurką, na których nikt nie ćwiczy bo są obciachowe i sprzęt dla sraży. Ogólnie lipa.
Zobacz także
- Jedlina-Zdrój. Wodny plac zabaw już działa
- Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
- Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
Porsche vs Fabia. Kolizja na rondzie Niepodległości
Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
fortepian to dobry pomysł