Szczawno tonie w brudnym dymie. Ostatnia szansa dofinansowania wymiany pieca

22 lutego 2018 12:33. Walbrzych, Według raportu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zanieczyszczenie powietrza związkami benzopirenu przekroczyło 7-krotnie dopuszczalne normy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To już jedna z ostatnich szans na dofinansowanie wymiany pieca węglowego na nowoczesny, gazowy. Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój ogłasza dla mieszkańców ostatni nabór do programu „KAWKA”, umożliwiającego wymianę starego pieca przy pomocy dofinansowania pochodzącego ze środków funduszy ochrony środowiska.

Dzięki programowi KAWKA można wymienić stare piece (węglowe, kaflowe i inne nieekologiczne) na nowe źródła ciepła – gazowe, olejowe, na paliwo stałe V klasy lub opatrzone certyfikatem Ecodesign). W jego ramach można wykonać też instalację kolektorów słonecznych do ciepłej wody użytkowej. W ramach KAWKI 70% kosztów zadania wypłacana jest przez gminę po zakończeniu i odbiorze prac. Trzeba jednak się spieszyć. Realizacja programu zaplanowana została do 31.08.2018 r.a o zakwalifikowaniu może decydować kolejność zgłoszeń. Do końca 2017 roku w ramach programu „Kawka” zlikwidowano 176 przestarzałych źródeł ciepła w systemach grzewczych. Władze gminy szacują, że do końca realizacji programu tj. do końca sierpnia br. w gminie zmodernizowanych zostanie jeszcze ponad 50 systemów.

Władze Szczawna mają przysłowiowy nóż na gardle. Przypomnijmy, że decyzją radnych Sejmiku Dolnośląskiego w przyjętej 30 listopada 2017 roku uchwale antysmogowej znajdują się zapisy zakazujące od lipca 2018 r. stosowania najgorszych jakości paliw stałych. Chodzi m.in. o węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem tego węgla, a także o węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm.

REKLAMA

Gmina ma tylko dekadę na całkowitą wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Od 1 lipca 2028 r. w Szczawnie Zdroju oraz 11 innych gminach uzdrowiskowych korzystać będzie można jedynie z instalacji na paliwa nisko i bezemisyjne (gazowe i olej). Tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej, będzie można korzystać z pieców na paliwo stałe, które spełniają najwyższe standardy (norma 5).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 lutego 2018 12:33
`