PLK przekażą dworzec Wałbrzych Szczawienko na rzecz gminy Wałbrzych.

23 grudnia 2015 06:00. Stacja Wałbrzych Szczawienko. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Sukcesem zakończyły się rozmowy przedstawicieli gminy Wałbrzych i Polskich Linii Kolejowych (PLK) w sprawie pozostającego w dramatycznym stanie technicznym dworca kolejowego Wałbrzych Szczawienko. Obie strony doszły do porozumienia i w ostatnich dniach grudnia nastąpi podpisanie aktu notarialnego, na mocy którego PLK nieodpłatnie przekażą dworzec gminie Wałbrzych. Prezydent Roman Szełemej nie ukrywa zadowolenia i podkreśla dobrą współpracę z Polskimi Liniami Kolejowymi.

Przekazanie terenu i nieruchomości pozwoli uruchomić kolejne inwestycje: remont ulicy Stacyjnej, budowę zapowiadanego przez prezydenta Szełemeja placu Park and Ride (Parkuj i Jedź). Po przebudowie ulicy Stacyjnej planowane jest uruchomienie linii autobusowej, która połączy dworzec Szczawienko z największymi wałbrzyskimi osiedlami: Piaskową Górą i Podzamczem. Infrastruktura i przystanki dla tej linii przygotowane już są na przebudowanej latem ulicy Gagarina.

Budynek dworcowy dzisiejszej stacji Wałbrzych Szczawienko oddany został do użytku w marcu 1853. Od tego czasu kilkakrotnie zmieniał nazwę: od pierwotnej Sorgau, Nieder-Salzbrunn przez Słońsk aż do dzisiejszej Szczawienko. Okazały budynek to pozostałość dawnej świetności dworca, który do lat 60. XX w. był punktem węzłowym, w którym linia kolejowa łączyła Wrocław ze Szczawnem-Zdrój i czeskim Mezimesti.

Dodano: 23 grudnia 2015 06:00
.
 • Grażyna pisze:

  Znany jest numer tej Linii. 1 lub B

 • MagicMan pisze:

  oby tylko został wyremontowany, a nie wyburzony!!! jest to jedna z nielicznych perelek architektonicznych miasta i szkoda by bylo by pozotala tylko na pocztowkach.
  lepiej probnowac sie dogadac z konserwatorem zabytkow, min kultury i dziedzictwa narodowego i pozyskac pieniadze na remont
  wroclaw glowny, krakow glwony, ełk, rabka, brzego dolny sa przykladem ze stare mozna polaczyc z funkcjonalnoscia

 • pawel111 pisze:

  MagicMan: Wydaje mi się że nie wyburzą. Raczej wyremontują tak jak dworzec Miasto- taką mam przynjamniej nadzieję, bo ten drugi prezentuje się bardzo fajnie.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `