Dodano: 27 maja 2016 16:53
Pozostałości liczącej prawie 3 tysiące lat osady odkryto koło Kłodzka
Podczas budowy obwodnicy Kłodzka natrafiono na sensacyjne odkrycie – szczątki osad ludzkich, z których najstarsza datowana jest na IX wiek przed narodzeniem Chrystusa. W ramach standardowej procedury, przed rozpoczęciem prac ziemnych archeolodzy dokonali kwarendy terenu, po którym przebiegać ma droga. Wtedy natrafiono ślady mogące świadczyć o obecności na artefaktów archeologicznych i śladów osady mających nawet 3 tysiące lat.
Po przeprowadzeniu prac odkrywkowych natrafiono na pozostałości dwóch osad – mającej swoje korzenie w kulturze przeworskiej, datowanej na III – IV wiek naszej ery sporej wioski rolniczej oraz starszej o prawie tysiąc lat, pochodzącej z IX wieku osady łużyckiej.
Największe zainteresowanie wzbudziła wśród naukowców dość gęsto zaludniona osada przeworska, zbudowana na palach, których ślady do dziś możemy oglądać w ziemi. Licznie zamieszkała, sięgająca aż do pobliskiego lasu, miała charakter otwarty, a jej mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim rolnictwem.
Podczas badań na terenie osady dokonano serii znalezisk – zabezpieczone zostały przedmioty codziennego użytku: pochodzące z okresu rzymskiego fragmenty ceramiki, czerpaki, dzbany, talerze – wiele doskonale zachowanych. Bardzo cennym znaleziskiem jest talerz rzymski z III wieku naszej ery, świadczący o prowadzonej już wtedy wymianie handlowej z Cesarstwem Rzymskim. Odnaleziono także fragmenty żelaznych okuć do narzędzi rolniczych. Wszystkie zabezpieczone artefakty trafią do muzeum w Kłodzku, gdzie po pracach związanych z ich zabezpieczeniem i konserwacją powstanie wystawa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
-
Przecież to ch…,d…i kamieni kupa.
Hehehe dokładnie
przecież to odnajdą za rok :)
I co słynna bitwa pod Czerwoną Górą w której śląski książę Jan Minsterberski (dziś nazywa się Ziębickim) zaatakował czeskich Husytów (Kotlina była wtedy jeszcze częścią Czech a nie Śląska). Dzięki jego śmierci księstwo „ziębickie” według starszych umów przepadło bezpośrednio pod majątki Korony Czeskiej (której już było częścią). Bitwa się odegrała blisko tych miejsc. Nie ma żadnych śladów?
fotografie wykopanych obiektów…. czyli niczego :) brawo za wyobraźnię :)
sensacji nie widzę :) poza bzdurnymi nazwami jakiś pseudokultur , takich obiektów w Polsce powinno być setki jeśli nie tysiące ! A handel z Cesarstwem Rzymskim … no cóż zdziwiłby się gdyby go nie było , bo w tamtym okresie i dużo wcześniej było to normalne a nie sensacyjne :)
Sensacyjna to jest wiedza archeologów :O
A ile Kowalski po cichu kupił od pracowników monet ale to już historia bo są już w muzeum we Wiedniu to tylko on wie i pracownicy robót ziemno wykopnych
ZAMKNIJCIE RYJE NIEUDACZNIKI, NIE CZUJECIE WARTOCI TEGO ZNALEZISKA, CO ZA ŚMIESZNE BYTY Z WAS SA, BEZNADZIEJNE. !!! PATRZYCIE TYLKO, ŻEBY SIE NAŻREC (usunięte przez redakcję)
Cała wiedza płynàca z archeologi nabiera nowego znaczenia gdy zestawi sie ja z najnowszymi odkryciami genetycznymi
Nic w tym dziwnego, że te tereny były gęsto zaludnione. Terenów tych nie podbił nawet potężny Rzym. Zadowalali się handlem. Importowali przede wszystkim żywność, żelazo, wyroby rzemieślnicze, bursztyn itp. Czy potężny Rzym odpuścił by sobie jakieś słabe i bogate plemiona? Czy też musiał liczyć się z ich potęgą, a ekspansję skierować na Brytanię i dzisiejszą Francję. Dość już historii Polski pisanej przez Niemcy i Rosję.
O znalezisku wiedzieli dużo wcześniej, mam zdjęcia z powietrza z tego terenu z kwietnia.
Zdjęcia tego miejsca już odkrytego jeszcze z kwietnia i dodatkowo z drona można zobaczyć na facebook (usunięto przez redakcję)
Ta osada wygląda na podgrodzie i warto w takim razie zainteresować się pobliskim a widocznym na jednym i chyba ostatnim z kolei zdjęciu-wzniesieniem.Uważam, że w przypadku tak szczególnego znaleziska archeologicznego plany przebiegu autostrady powinny zostać zmienione, zresztą taki zabytek będzie przyciągać turystów .
tak,ja tez słysze o tym odkryciu od wiosny!!!wiec dzisiejszy szum na ten temat to juz przesada!
„Złota Osada”po złotym pociągu
A gdzie ślady siedzib ludzkich? Kto to stwierdził że była to osada? Tam odbyła się bitwa Jana Ziębickiego z Husytami czy te parę drobin nie należy czasem do wojsk którejś ze stron konfliktu?
A mi przynieśli Słowiańskie monety z czasów z przed narodzeniem Chrystusa o nie symetrycznych owalnych kształtach które mają bite symbole tylko z jednej strony i wycenione są na 400.000 zł za sztukę szkoda że tylko 556 sztuk znaleziono w tej osadzie bo ogólna wartość przekracza grubo ponad 200 milionów zł dosłownie tyle ile jest przeznaczone pod tą budowę obwodnicy Kłodzka Pan Bóg wiedział do kogo skierować uczciwego znalazcę od kryto wioskę z przed 3000 a kto wie czy z nie z przed 15.000 lat ale z przed narodzin Chrystusa to się zgodzę
Zobacz także
- Śnieżyca w Wałbrzychu. Problemy na drodze? To numery telefonów do służb
- Wałbrzych. Nieprzytomna 9-latka. W mieszkaniu wysokie stężenie czadu
- Pech prześladuje wałbrzyską policję? Uszkodzony elektryczny radiowóz
- Alerty meteo dla południa regionu. Na horyzoncie zawieje i zamiecie śnieżne
- Lądek-Zdrój. Trwają poszukiwania zaginionej rzeźby św. Jana Nepomucena
- Kłodzko. 100 milionów potrzeba na odbudowę zniszczonego przez powódź kościoła
Najczęściej czytane
- Głuszyca. Zakończono odwierty termalne. Co z wodą?
- Wałbrzych szykuje się na kataklizmy. W szkołach pojawią się agregaty
- Wałbrzych. Policyjne BMW znów rozbite. Auto grupy SPEED dopiero co wróciło z serwisu
- Uzdrowiska Szczawno- Zdrój i Jedlina- Zdrój, zapraszają na miejskiego Sylwestra
- Kolizja z udziałem policyjnego BMW w Wałbrzychu. W sieci pojawiło się nagranie
Napiszcie co się stanie z osadą ! Czy jest planowana zmiana przebiegu obwodnicy, czy unicestwiona zostanie osada ?