Dodano: 26 października 2017 20:31
W Świdnicy spłonęła fabryka peletu. Mieściła się w zabytkowej parowozowni
Tematy: straż pożarna świdnica
W Świdnicy spłonęła fabryka peletu – paliwem produkowanego w postaci granulatu z trocin drzewnych. Z żywiołem walczyło 10 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomimo natychmiastowej reakcji strażaków nie udało się opanować silnie już rozwiniętego pożaru. Ogień błyskawicznie strawił zgromadzone wewnątrz trociny i drewnianą konstrukcję. Mówi rzecznik PSP w Świdnicy, brygadier Jacek Kurczyński:
O ogromnej stracie dla dziedzictwa kulturowego mów Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Obiekt, będący własnością PKP Nieruchomości od dawna znajdował się w sferze zainteresowań Muzeum, które już jakiś czas temu podjęło pierwsze kroki do odkupienia do PKP Inwestycje.
– Obiekt był w doskonałym stanie, ponieważ był utrzymywany w ciągłym ruchu. Działająca tam fabryka oraz skład złomu uchroniły go przed grabieżą złomiarzy. Był ogrzewany i chyba w najlepszym stanie ze wszystkich okolicznych lokomotywowni. To niepowetowana strata, ciągle nie mogę w to uwierzyć. – powiedziała w rozmowie z dziennikiem Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.
***
Historia lokomotywowni Świdnickiej sięga początku XX wieku, kiedy wraz z rozwojem kolei w Świdnicy nieopodal drogi do Dzierżoniowa wybudowano dworzec osobowy, choć dojazd do stacji znajdował się na ulicy Okrężnej. Tam powstał główny budynek stacji towarowej. W jej wschodniej części stacji wzniesiono parowozownię z obrotnicą na 10 stanowisk. Miało to miejsce między 1922 a 1928 rokiem.
Po drugiej wojnie światowej w latach 40 albo 50 parowozownia przekształcona została w Wagonownię Świdnica Przedmieście, gdzie remontowano wagony techniczne i specjalnego przeznaczenia. W takiej formie funkcjonowała do końca lat 80. XX wieku.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok