Świdnica współfinansuje procedury in vitro. Program potrwa trzy lata

29 września 2020 19:17. Radni przyjęli program leczenia niepłodności metodą in vitro fot. użyczone / UM Świdnica

Tematy: 


O wprowadzenie takiego programu w Świdnicy lobbowała od kilku miesięcy jedna z mieszkanek. Anna Gromek pod petycją w tej sprawie zebrała ponad 800 podpisów. Program przeznaczony jest dla par, u których zdiagnozowana została niepłodność. Zakłada dofinansowanie jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary zakwalifikowanej w wysokości do 100 procent, ale w maksymalnej kwocie pięciu tysięcy złotych.

Program przygotowany został na trzy lata, a miasto przeznaczyło na jego realizację blisko 190 tysięcy złotych. Z pomocy mogą skorzystać pary, które spełnią kilka kryteriów. Kandydaci muszą mieszkać w Świdnicy, czyli być zameldowani w mieście od minimum dwunastu miesięcy. Przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności musi być potwierdzona również w okresie dwunastu miesięcy poprzedzających zgłoszenie. Kobieta powinna być w wieku od 25 do 40 lat, a mężczyzna od 25 do 50 lat. Decyzję o kwalifikacji pary do programu ma podjąć jego realizator, którego miasto jeszcze nie wyłoniło.

Symptomatyczne jest to, że w dniu gdy rada miejska przyjmowała program w świdnickim szpitalu, przy asyście pana doktora Filipa Kubiaczyka, ordynatora oddziału urodziło się dziecko z in vitro. On opowiadał o tym na sesji. Mówił jaka wielka była radość rodziców, którzy po dziesięciu latach oczekiwań mają swoje maleństwo – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

REKLAMA

Przypomnijmy, niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną. Według szacunków WHO problem dotyczy od 10 do 15 procent par. W Polsce nawet półtora miliona par, a bezdzietnych jest około 600 tysięcy par. Dla wielu in vitro to jedyna metoda na doczekanie się własnego potomstwa. Niestety dla wielu, barierą są finanse.

Metoda in vitro okazuje się ostatnią deską ratunku. Jest to metoda droga. Niekiedy trzeba ją powtarzać kilkukrotnie, w związku z tym taki gest wsparcia, taki gest pomocy finansowej dla takich związków – dodaje Moskal-Słaniewska.

Pierwszym miastem, które dofinansowało zabiegi  in vitro była Częstochowa, która swój program rozpoczęła w 2012 roku. Od tego czasu urodziło się tam już ponad 50 dzieci.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 września 2020 19:17
`