Dodano: 13 października 2022 07:29
Świdnica stawia na elektryki. Miasto podpisało umowę na dofinansowanie zakupu kolejnych 12 autobusów
Dwanaście nowych, elektrycznych autobusów zamierza kupić Świdnica. Miasto podpisało właśnie umowę na dofinansowanie zakupu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie będą to jednak pierwsze autobusowe elektryki w Świdnicy. To trzeci etap wymiany taboru na zeroemisyjny.
Podpisana właśnie umowa opiewa na 38 milionów złotych. Miasto kupi dwanaście autobusów i dwanaście stacji „plug in” do ładowania, i będzie to trzecia faza wymiany taboru. Autobusy w ramach tego dofinansowania mają pojawić się na ulicach Świdnicy za trzy lata. Pierwsze elektryki już wożą pasażerów w mieście, a w przyszłym roku pojawią się kolejne takie pojazdy, w ramach drugiej fazy wymiany taboru.
– Kupimy dwanaście autobusów elektrycznych dwunastometrowych i dwanaście stacji „plug in”. Cała faza tej inwestycji to: dwie sztuki posiadamy, sześć sztuk będziemy mieli w maju przyszłego roku i później te dwanaście autobusów. Łącznie będziemy mieć dwadzieścia autobusów elektrycznych na dwadzieścia trzy autobusy, które jeżdżą w ramach komunikacji miejski – mówi Tomasz Kurzawa, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy.
REKLAMA
Świdnica już teraz przygotowuje zaplecze potrzebne do ładowania autobusów. Co ważne, takie pojazdy to nie tylko ekologia, ale także oszczędność.
– Na każdym kilometrze przejechanym przez autobus elektryczny mamy oszczędność w stosunku do autobusu, który jest autobusem dieslowym, rzędu 1,20 złotych – dodaje Kurzawa.
Dla Świdnicy elektryczne pojazdy to przyszłość, bo jak przyznają przedstawiciele miejskiego przewoźnika, miasto chce w przyszłości samo produkować energię potrzebną do zasilania pojazdów.

Świdnica podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na autobusy elektryczbne fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
- Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
Żeby jeździć bez imisyjnie trzeba dużo w Polsce wyprodukować co2 . Prąd nie bierze się z wiatru czy słońca tylko ze spalaniem węgla głównie w Polsce. Więc wcale nie są bezimisyjnę. A zresztą prądu brak w Polsce