Dodano: 10 października 2022 19:45

Strażacy sprawdzają stan schronów! Obiekty inwentaryzowane są także w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To działanie związane z ochroną ludności i obroną cywilną, zapewniał dziś w Polsat News Maciej Wąsik. Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał, że chodzi o inwentaryzację tego typu obiektów. Choć nasz region kojarzy się ze schronami, to prawdopodobnie przez wiele lat nikt nie sprawdzał tego typu miejsc.

We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto właśnie inwentaryzację stanu tych schronów, sprawdzanie, w jakim są stanie, czego brakuje, także schronów i miejsc schronienia. Mamy 62 tysiące takich obiektów w całym kraju, przynajmniej tak zadeklarowały jednostki tym zarządzające, w głównej mierze samorządy, strażacy sprawdzają w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku – mówił na antenie telewizji Polsat News Maciej Wąsik, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Minister przyznał, że jeżeli schrony będą źle przygotowane to trzeba będzie to naprawić. Podkreślił jednak, że Polska w żaden sposób nie jest zagrożona, że Polska jest krajem bezpiecznym.

REKLAMA

Inwentaryzacja schronów ma być działaniem rutynowym i miała być zaplanowana już wcześniej. Dodatkowo strażacy mają sprawdzać, jakie obiekty, poza schronami w danym mieście, nadają się jeszcze na obiekty schronienia w danym rejonie.

Jak przyznał wiceminister, inwentaryzację prowadzą wszystkie komendy powiatowe straży w kraju, a to oznacza, że listę schronów i miejsc schronienia przygotowują także strażacy z Wałbrzycha. Prace te mają potrwać koło dwóch miesięcy.

Dlaczego straż? To właśnie ta służba, jak przyznał minister, odpowiada za ochronę cywilną i to straż zawsze jest w gotowości.

Stary schron koło Świdnicy fot. Dziennik Wałbrzych

Stary schron koło Świdnicy fot. Dziennik Wałbrzych

Stary schron koło Świdnicy fot. Dziennik Wałbrzych

Stary schron w Jeleniej Górze fot. Dziennik Wałbrzych

Stary schron w Jeleniej Górze fot. Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • katarzyna pisze:

    Podajcie gdzie my mieszkańcy Wałbrzycha mamy się udać w przypadku zagrożenia..

  • pati pisze:

    62tyś. z czego 90% to ruiny z II wojny śiwitowej

  • ciekawy pisze:

    A co z budowanym w latach 80 -tych schronem na ul . Sportowej na Sobięcinie ? Niby tajemnica czy zasypany?

  • Zobacz także