Mniej pożarów, więcej szkód od wiatru. Strażacy podsumowali rok pracy

2 marca 2018 12:33. Strażacy wałbrzyskiej Państwowej Straży Pożarnej. Fot. archiwalna Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W siedzibie jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Ogrodowej odbyło się spotkanie, podczas którego strażacy podsumowali pracę wałbrzyskich jednostek i działania podjęte w 2017 roku.

Mniej akcji gaśniczych, mniej pożarów lasów za to więcej wypadkow samochodowych – oto bilans roku 2017 r. w statystykach Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Poprzedni rok był dla strażaków bardziej pracowity od niż 2017. Ilość interwencji niestety wzrosła – spadła z 6 do 7 akcji na dobę. Minionych 365 dni to mniej wyjazdów do pożarów – nie tylko w Wałbrzychu, ale i w całym powiecie. Przyczynić się do tego miało bardziej umiarkowane lato i idąca za nim mniejsza liczba pożarów lasów. Niestety, na wciąż wysokim poziomie utrzymuje się liczba interwencji związanych z wypadkami drogowymi. Tylko w 2017 roku było ich 157. Zanotowano także wyjątkowo dużą liczbę zapaleń przewodów kominowych. Tu strażacy szczególny nacisk kładą na konieczność poprawy profilaktyki i kontroli kominiarskich. 2017 rok to także czas bardzo intensywnych działań w zakresie usuwania szkód spowodowanych przez pogodę: ze 128 w 2016 roku liczba interwencji usuwania szkód huraganów i silnych wiatrów wzrosła do 367.

REKLAMA

Wciąż jako niezbędną wskazywana jest potrzeba rozbudowy garaży pojazdów bojowych oraz kontenerów specjalistycznych, niezbędnych do prawidłowego zabezpieczenia terenu chronionego przez JRG nr 1. Obecnie z uwagi na brak miejsc garażowych w strażnicy przy ulicy Przemysłowej, samochód jeden gaśniczy oraz jeden kontener są garażowane w obiekcie JRG nr 2, co w przypadku konieczności wykorzystania tego sprzętu zdecydowanie wydłuża czas dojazdu.

Dzięki dodatkowym środkom finansowym otrzymanym z rezerwy celowej budżetu państwa, w 2017 roku wykonano m.in. częściowy remont placu manewrowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Wykonano nową szerszą bramę wjazdową na teren JRG nr 1, w celu należytego zabezpieczenia terenu wymieniono część ogrodzenia, wykonano system domofonowy, system alarmowy i kontroli dostępu oraz rozbudowano systemu monitoringu wizyjnego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 marca 2018 12:33
`