Wałbrzyscy strażacy w międzynarodowych oddziałach ratunkowych

31 stycznia 2018 17:11. Swiebodzice 08.04.2017 W Swiebodzicach (dolnoslaskie) zawalila sie dwupietrowa kamienica. Powodem katastrofy byl prawdopodobnie wybuch gazu. Spod gruzow wciaz wydobywani sa zywi ludzie. fot. Jacek Zych / FORUM

Tematy: 


Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratunkowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu zostali włączeni do międzynarodowych struktur ratowniczych INSARAG. Jak mówi Paweł Kaliński, zastępca komendanta PSP w Wałbrzychu – dla naszych ratowników to ogromne wyróżnienie; jednostka jest jedną z siedmiu tego typu w Polsce

Wałbrzyska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza powstała 13 lat temu, w związku z będącym w tamtym czasie w apogeum rozwoju problem biedaszybów. Interwencje w sięgających kilkudziesięciu metrów głębokości nielegalnych wyrobiskach wymagały od strażaków nabycia specjalistycznych umiejętności – linowych, wysokościowych i jaskiniowych. Rozpoczęła się mozolna praca – ćwiczenia poligonowe, teoretyczne, z zakresu ratownictwa oraz technik poszukiwawczych.

Próby włączenia do siatki USAR Poland – czyli ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej trwały kilka lat. W tym roku, po 13 latach działania Jednostki, Komendant Główny PSP po rozpatrzeniu popartych przez komendantów wojewódzkich PSP wniosków włączył do systemu USAR dwie nowe jednostki – 21-osobowy zespół z Wałbrzycha i 10-osobowy z Jastrzębia Zdroju.

REKLAMA

Wałbrzyska jednostka składa się z dwóch pododdziałów: Specjalistycznej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Wałbrzycha oraz Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu pracującej z psami. Niestety, obowiązujące przepisy nie pozwalają na udział jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach poza granicami kraju. Dlatego w Wałbrzychu podjęto działania mające na celu przygotowanie do służby przewodników psów wyszkolonych w poszukiwaniu osób.

Wałbrzyscy ratownicy działają na terenie całego Dolnego Śląska. 21-osobowy zespół pozostaje w ciągłej gotowości, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To oni wydobywali spod gruzów ofiary katastrofy budowlanej w Świebodzicach, to oni ratowali osoby poszkodowane w wyniku zawalenia kamienicy w Mirsku k/Lwówka Śląskiego. Od stycznia 2018 roku stają się częścią INSARAG – Międzynarodowej Grupa Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa działającej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

4 maja 2017 roku 24 strażaków z wałbrzyskiej SGRP zostało odznaczonych przez ówczesnego Ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka wcześniejszymi awansami na stopień służbowy, brązowymi, srebrnymi i złotymi odznaczeniami Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz nagrodami finansowymi Ministra MSWiA i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za akcję ratowania ofiar katastrofy budowlanej w Świebodzicach.

Obecnie na świecie powołanych jest i działa 37 ciężkich grup poszukiwawczo-ratowniczych i 11 średnich grup poszukiwawczo-ratowniczych posiadających certyfikat INSARAG. Certyfikat przyznawany jest okresowo, na 5 lat.

Swiebodzice 08.04.2017 Paweł Kaliński, z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu podczas akcji ratunkowej w Swiebodzicach, gdzie zawalila sie dwupietrowa kamienica. Powodem katastrofy byl prawdopodobnie wybuch gazu. Akcja poszukiwania ludzi pod gruzowiskiem trwala do poznych godzin nocnych. fot. Jacek Zych / FORUM

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 31 stycznia 2018 17:11
`