Starostwo całkowicie wycofuje się z finansowania budowy wieży na Borowej

30 sierpnia 2017 20:02. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego. Na zdjęciu Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura (Ś) i wicestarosta Piotr Kwiatkowski (P). Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Wygląda na to, że Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu całkowicie wycofało się z udziału finansowego w budowie wieży widokowej na szczycie góry Borowa. Jak udało nam się dowiedzieć, do burmistrza Jedliny-Zdroju Leszka Orpla kancelaria Starostwa wystosowała pismo, którym wycofać się ma ze składanych wcześniej obietnic partycypowania w kosztach budowy obiektu.

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że z pierwotnych 300 tysięcy złotych, jakie miały być wkładem Starostwa wycofano 100 tysięcy złotych. Rzecznik starostwa wyjaśniał, że były to pieniądze potrzebne na inne, ważniejsze niż wieża widokowa, inwestycje. Po wakacjach sprawa wygląda jednak tak, że już nie tylko 100 tysięcy, ale cała obiecana oficjalnie suma nie zostanie na budowę przekazana. W ten sposób zarząd Powiatu zrywa wszelkie poczynione wcześniej, trójstronne ustalenia.

O przyczyny takiego postępowania zapytaliśmy wczoraj (wt, 30.08) rzecznika wałbrzyskiego Starostwa – Grzegorza Łuczko. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy (teskt publikujemy w całości z zachowaniem pisowni):

REKLAMA

Informuję, że kancelaria prawna reprezentująca Powiat Wałbrzyski, po przeanalizowaniu pod kątem prawnym dokumentacji dotyczącej inwestycji związanej z budową przedmiotowej wieży na górze Borowa, min. otrzymanej kopii porozumienia nr 2/PW/2017 z dnia 29 marca 2017 r. pomiędzy gminą Jedlina – Zdrój, gminą Wałbrzych oraz Skarbem Państwa Państwowym Gospodarstwem Leśnym „Lasy Państwowe”, o istnieniu którego Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego oraz Rada Powiatu nie były poinformowane, przedstawiła Zarządowi Powiatu Wałbrzyskiego opinię prawną, iż umowa o udzieleniu dotacji celowej gminie Jedlina – Zdrój na tą inwestycję jest sprzeczna z art. 220 ust. 1 i ust. 2 Ustawy o finansach publicznych, i w związku z tym nieważna. W związku z powyższym decyzją Zarządu Powiatu zostało wysłane w dniu 10.08.2017 r. do Burmistrza Jedliny-Zdroju  pana Leszka Orpla pismo nr Z.0022.35.2017 Oświadczenie o nieważności umowy.

***

Budowa wieży na Borowej to warta 1,2 miliona złotych. Jesienią ubiegłego roku trzy podmioty ustaliły podział finansowania budowy: głównym inwestorem miała zostać gmina Jedlina-Zdrój, przy udziale finansowym Gminy Wałbrzych wynoszącym 450 tys. złotych oraz Starostwa Powiatowego – w wysokości 300 tys. złotych. W czerwcu br. Starostwo Powiatowe wycofało 100 tys. złotych pod pretekstem przeznaczenia ich na inne cele. Pismem z 10. czerwca Rada Starostwa całkowicie wycofała się z finansowania inwestycji.

Całkowity ciężar inwestycji poniosą gminy Jedlina-Zdrój i Wałbrzych. Według informacji z dziś, budowa wieży nie jest zagrożona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 sierpnia 2017 20:02
`