Starostwo obiecało, a teraz mówi nie. Na budowę wieży widokowej dadzą 100 tys. mniej

26 maja 2017 18:03. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego. Na zdjęciu Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura (Ś) i wicestarosta Piotr Kwiatkowski (P). Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Po 7 miesiącach od ogłoszenia projektu i ustaleniu preliminarza kosztów budowy wieży na górze Borowa pojawiają się pierwsze problemy. W czwartek (25.05), na posiedzeniu komisji budżetowej Starostwa Powiatowego podjęto projekt uchwały zmniejszającej o 100 tysięcy złotych wkład finansowy Starostwa w budowę wieży.

Koszty projektu to 1,2 miliona złotych. Jesienią ubiegłego roku ustalono wstępny podział finansowania budowy: głównym inwestorem miała zostać gmina Jedlina-Zdrój, przy udziale finansowym Gminy Wałbrzych wynoszącym 450 tys. złotych oraz Starostwa Powiatowego – w wysokości 300 tys. złotych.

Takie ustalenia obowiązywały aż do czwartku, kiedy w atmosferze skandalu i w sposób bardziej przypominający dziecięce zabawy w piaskownicy, a nie obrady komisji budżetowej, Zarząd Powiatu podjął decyzję o zmniejszeniu wkładu Starostwa o 1/3 deklarowanej kwoty.  Oznacza to, że burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel musi zacząć martwić się, skąd wziąć brakujące 100 tysięcy złotych.

REKLAMA

Opozycyjni radni uważają, że wniosek rządzącej zarządu powiatu jest zupełnie irracjonalny i nie ma uzasadnienia w planie budżetowym. Ich zdaniem sytuacja nie wymaga tak drastycznych cięć ani zmiany przeznaczenia zarezerwowanej uprzednio na dofinansowanie budowy wieży kwoty. Twierdzą, że sporne 100 tysięcy można pozyskać choćby z oszczędności po tegorocznej zimie lub nadwyżkach przetargowych. Podobnego zdania był nawet przewodniczący Rady Powiatu Józef Piksa, jednak ani on, ani opozycja nie byli w stanie przekonać wicestarosty Kwiatkowskiego, który odrzuca możliwość wyasygnowania całych 300 tysięcy złotych. Zgodnie jego  wnioskiem zarezerwowane do wczoraj na budowę wieży 100 tysięcy złotych przesunięte powinno być na rewitalizację  i odbudowę mostu w Kolcach koło Sierpnicy. W atmosferze wzajemnych oskarżeń, wychodząc i wracając na salę plenarną, koalicja podjęła wczoraj projekt uchwały o uszczupleniu dotacji. Będzie on głosowany 31 maja na sesji Rady Powiatu.

Wizualizacja wieży na górze Borowa. Źródło: UM Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 maja 2017 18:03
`