Dodano: 10 listopada 2022 10:58
Stara Kopalnia w Wałbrzychu obchodzi ósme urodziny. Była ruiną, jest najlepszym produktem turystycznym Dolnego Śląska
Tematy: jan jędrasik stara kopalnia
Stara Kopalnia w Wałbrzychu obchodzi 8 urodziny. Dokładnie 10 listopada 2014 roku oddano do użytku wyremontowaną część zamkniętej 20 lat wcześniej kopalni węgla kamiennego Thorez. Dziś funkcjonuje tam Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Po początkowych kilku latach stagnacji, pod rządami dyrektora Jana Jędrasika, Stara Kopalnia z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Została uznana przez Dolnośląską Organizację Turystyczną najlepszym produktem turystycznym roku. W tym roku odwiedziła ją rekordowa liczba turystów. Jej wyjątkowość doceniono także w Polsce na szczeblu ministerialnym.
– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał barbórkę górników węgla kamiennego w Wałbrzychu na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego. Jest to rzeczywiście bardzo ważne wydarzenie, zarówno merytorycznie dla działalności muzeum przemysłu i techniki, funkcjonującego w Starej Kopalni, jak i dla środowisk górniczych – powiedział Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Stara kopalnia to miejsce, w którym pracują, dziś w charakterze przewodników, spotykają się i kultywują tradycje gwareckie byli górnicy z wałbrzyskich kopalń. Pomimo 28 lat, jakie upłynęły od tragicznego w skutkach zamknięcia wałbrzyskiego zagłębia, tradycje są tu przekazywane z pokolenia na pokolenie.
– Tak się składa, że my tu z kolegą Kazikiem jesteśmy u siebie. Przepracowaliśmy na tej kopalni właściwie całe swoje życie i dlatego cieszymy się, że coś takiego zostało. / Czujemy się tu bardzo dobrze, czujemy się jak u siebie / Jak się mówi; zawsze się tęskni za czymś, a my mamy to już we krwi, że tęsknimy za kopalnią. Za miejscem, gdzie się spędziło pół życia, co najmniej ja pracowałem tu 36 lat – powiedzieli kolejno Waldemar Pawelczyk, Kazimierz Knak i Jan Rochowiak, byli wałbrzyscy górnicy.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu to jeden z najdroższych projektów, jakie zostały w mieście zrealizowane od czasów II wojny światowej. Na remont, rewitalizację a często przebudowę budynków byłej kopalni Thorez wydano niemal 160 milionów złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Najwięksi artyści scen polskich zareagowali na apel o pomoc w ratowaniu zalanego przez wrześniową powódź Kinoteatru „Zdrowie” w Sokołowsku
- Korzyści, rozwój i możliwości po odbyciu Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej
- To logo „Tygla. Muzeum Wałbrzyszan”. Konkurs wygrało studio z Głuszycy Górnej
- Trwa dodatkowy zrzut wody w Lubachowie. Usterka na zaporze ma być usunięta „na sucho”
- Lodowisko w Jedlinie-Zdroju otwarte na nowy sezon
- Wałbrzych. Nożem dźgnął kobietę prosto w serce. Nożownik z Nowego Miasta z zarzutami
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Zablokowana dla aut i pieszych ulica Słowackiego. Trwa akcja służb
- Koniec akcji służb na ulicy Słowackiego. Negocjacje z mężczyzną trwały 4 godziny
- Pieszyce. Co z kolejką na Wielką Sowę
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Starych Bogaczowicach – warto się tam wybrać
- Do awarii na zaporze w Lubachowie doszło kilka dni temu. Mamy oświadczenie Taurona
Cudze chwalicie,swego nie znacie; sami nie wiecie,co posiadacie. Tak stare przysłowie nie trafia do zakutych łbów miejscowych pieniaczy,którzy ciągle Psioczą na PEREŁKĘ,wśród jakże licznych skarbów TEJ ZIEMI.