Dodano: 6 listopada 2020 09:23
„Srający chłopek”. Nietypowa atrakcja turystyczna Świdnicy
Tematy: informacja turystyczna mariousz pacek srający chłopek świdnica witold tomkiewicz
Figura przedstawiająca załatwiającego własne potrzeby fizjologiczne mężczyznę – to atrakcja turystyczna, o którą coraz częściej pytają osoby odwiedzające Świdnicę. Przez lata zapomniana, pojawiająca się w różnych miejscach miasta, znalazła w końcu swoje miejsce przy bramie Miejskich Wodociągów. Zainteresowanie nią jest tak duże, że miasto wydało znaczek turystyczny z jej wizerunkiem.
– Mężczyzna, a dokładnie chyba pracownik ówczesnej oczyszczalni ścieków, jest ubrany w fartuch ochronny, ma czapkę z daszkiem i jak się bliżej przyjrzeć, szczególnie od drugiej strony, opuszczony spodnie. W ręku trzyma fajkę, która z całą pewnością uatrakcyjnia tę prozaiczną czynność życiową. – opisuje figurę Witold Tomkiewicz ze świdnickich spółek miejskich.
Rzeźba, którą odnaleźć można już nawet w mapach Google nie jest nowa. Chociaż wiemy, że powstała w latach 30. XX. wieku, jej geneza nie jest do końca udokumentowana.
– Wersje są różne. Ja szczególnie lubię tę, która mówi, że mieszkańcy w podzięce dla władz miasta za skanalizowanie miasta ufundowali taką figurę – powiedział Mariusz Pacek z informacji turystycznej ze Świdnicy. Inną wersję przedstawia Witold Tomkiewicz:
– Pracownicy dla żartu, a może z nudów, podczas przerwy śniadaniowej postanowili zrobić rzeźbę człowieka, który załatwia potrzebę fizjologiczną, a oni, pracownicy ówczesnej, jeszcze niemieckiej oczyszczalni ścieków doprowadzają do stanu zdatnego do wypuszczenia do rzeki.
Srający chłopek – bo taką oficjalną nazwę nosi figura defekującego mężczyzny staje się powoli jedną z atrakcji turystycznych miasta. Chociaż stoi raczej na uboczu, pyta o nią coraz więcej osób. Żeby ją zobaczyć wystarczy poszukać w mapach Google hasła „srający chłopek”
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Szczawno-Zdrój. Zamknięte ważne skrzyżowanie. Są objazdy
- Uwaga kierowcy utrudnienia na A4 w kierunku Katowic
- Szczawno-Zdrój z bogatym programem na koniec maja. Turnieje, koncerty, festiwale i spacery
- Głuszyca wśród laureatów „Dolnośląskiej Inicjatywy Międzypokoleniowej”
- Rajd i festiwal biegowy w Głuszycy. Dwa wydarzenia na Kempingu Stawy Marcowe
- Atsuko Seta i Piotr Dec ponownie razem na scenie. Tym razem w Jedlinie-Zdroju