W słońcu jest naprawdę gorąco. Pamiętajmy o naszych czworonogach

24 czerwca 2016 10:44. Podczas upałów nie pozostawiaj zwierząt w samochodzie. fot. Dziennik Wałbrzych

Pamiętajmy, gdy nadejdzie fala upałów. Najbliższe dni w naszym regionie mogą należeć do upalnych. Przed falą gorąca ostrzega Policja i Straż Miejska. Niestety obserwujemy nieustający brak empatii i wszechogarniającą bezmyślność związaną z pozostawianiem dzieci i zwierząt w zamkniętych, nagrzanych słońcem pojazdach.

Wałbrzyscy policjanci wspólnie ze Strażą Miejską apelują, aby w upalne dni zachować szczególną ostrożność. Takie warunki pogodowe mogą być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Zachowajmy więc zdrowy rozsądek i podejdźmy do upałów na chłodno.

Kąpać można się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Niedopuszczalne jest pływanie w zbiornikach wodnych objętych zakazem kąpieli. Pamiętajmy, alkohol jest zdecydowanym wrogiem sportów wodnych. Nie wolno również gwałtownie wchodzić lub wbiegać do wody po długotrwałym przebywaniu na słońcu oraz skakać do zbiorników wodnych o nieznanym nam dnie.

REKLAMA

Policjanci ostrzegają też, by w samochodach nie pozostawiać dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki lub zwierząt. W wysokich temperaturach samochód jest niczym piekarnik. Wystarczy kilka minut, a może dojść do tragedii. Czworonogi nie pocą się tak jak ludzie, przez co nie są w stanie szybko ochłodzić swojego ciała. Dla nich te pół godziny w gorącej puszce to wyrok śmierci.

Funkcjonariusze pełniący służby patrolowe wspólnie ze Strażą Miejską każdorazowo sprawdzają zaparkowane pojazdy pod kątem czy nie pozostawiono w nich dzieci lub zwierząt. Pogoda niech nam sprzyja i towarzyszy zdrowy rozsądek. My możemy temu wszystkiemu zapobiec. Wystarczy pomyśleć. Gdy to koniecznie, to również za kogoś. Chwila jest pojęciem względnym, a może zadecydować o zdrowiu i życiu człowieka lub zwierzęcia.

Dlatego ważna jest właściwa ocena zastanej sytuacji. Oczekując pomocy, zwracajmy się do ochrony obiektu, przy którym stoi pojazd oraz dzwońmy na numer 997 lub 112. Zdrowy rozsądek, o to apelują wałbrzyscy policjanci, bo życie jest tylko jedno!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 czerwca 2016 10:44
`