Dodano: 28 maja 2020 10:55

Skarb pod zamkiem w Roztoce? Będą poszukiwania? Sprawę komentują właściciele

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Sprawę ukrytego we wsi koło Dobromierza skarbu opisał wczoraj brytyjski Daily Mail. Dziennik powołuje się na słowa przedstawicieli polsko-niemieckiej fundacji „Śląski Pomost”, która w ubiegłym roku ujawniła, że jest w posiadaniu tajemniczego dziennika oficera SS. Ma on zawierać jedenaście lokalizacji, w których pod koniec II wojny światowej naziści ukryli cenne przedmioty. Dziś głos w tej sprawie zabrali właściciele zamku, na terenie, którego ma być jedna ze skrytek.

Z relacji brytyjskiego dziennika Daily Mail wynika, że depozyt, w postaci 28 ton złota miał być ukryty w studni, która następnie została wysadzona. Wskazówki w tej sprawie miały, zdaniem szefa fundacji, pojawić się na jednej ze stron „dzienników wojennych”.

Dziś głos w tej sprawie zabrali właściciele zamku, którzy potwierdzają, że przedstawiciele fundacji kilkukrotnie kontaktowali się w tej sprawie. Jednak szczegółów nie było zbyt wiele.

REKLAMA

Potwierdzamy, że przedstawiciele Fundacji „Śląski Pomost” kilkukrotnie kontaktowali się z nami w tej sprawie. Nie przekazali jednak żadnych możliwych do zweryfikowania informacji na temat miejsca ukrycia skarbu ani szczegółów ewentualnej akcji wydobywczej. Z całą stanowczością podkreślamy, że nie będziemy podejmować żadnych kroków prawnych i faktycznych, które mogłyby stać w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi – czytamy w oświadczeniu.

Właściciele zamku deklarują jednak pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami administracji publicznej. Jednocześnie przyznają, że cieszą się ze spodziewanej fali zwiększonego zainteresowania zamkiem w Roztoce, szczególnie w teraz, gdy obiekt jest przygotowywany do stałego udostępniania zwiedzającym.

Zapewniają jednak, że najważniejszym celem jest bezpieczeństwo i integralność zabytkowego zespołu. Dlatego każda nieautoryzowana próba naruszenia obiektu spotka się ze zdecydowaną reakcją.

Pałac Hochbergów w Roztoce. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pałac Hochbergów w Roztoce. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pałac Hochbergów w Roztoce. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pałac Hochbergów w Roztoce. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także