#silnisobą. Wałbrzyszanka twarzą akcji DKMS

3 października 2020 09:58. fot. użyczone / materiały fundacji DKMS

Tematy: 


Historia pani Hortensji na początku lipca poruszyła serca wielu wałbrzyszan i mieszkańców regionu. 29-latka dowiedziała się wówczas, że choruje na ostrą białaczkę szpikową. W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy na pomoc, a stację krwiodawstwa odwiedzały tłumy tych, którzy chcieli pomóc. Dziś pani Hortensja i jej mąż Paweł są twarzą kampanii fundacji DKMS #silnisobą.

Hortensja i Paweł przetrwali straszne chwile wspólnie – dzięki temu są jeszcze silniejsi! – czytamy na stronie internetowej fundacji.

Historia wałbrzyszanki zaczęła się dość prozaicznie. Jej córka bała się pobrania krwi. Mama chciała ją uspokoić i też zgodziła się na badanie. Nie spodziewała się jednak takich wyników. Diagnoza była porażająca – ostra białaczka szpikowa.

REKLAMA

Kobieta rozpoczęła leczenie. Lekarze nie mieli wątpliwości, że będzie potrzebny przeszczep szpiku kostnego. W ciągu kilku dni na leczenie w internecie zebrano kilkanaście tysięcy złotych. Dziesiątki wałbrzyszan odwiedzały także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa by oddać krew dla kobiety.

Niedługo po otrzymaniu tej informacji Paweł i Hortensja wzięli ślub. W szpitalu. Nie było ceremonii dla całej rodziny i znajomych ani hucznego wesela, ale zdecydowali się przejść przez trudności razem jako małżeństwo – czytamy w informacji o akcji.

Jak informuje fundacja DKMS, w czasie choroby mąż dodawał Hortensji mnóstwa sił, której często jej brakowało. Na szczęście wałbrzyszanka otrzymała wyjątkowy i oczekiwany lek – komórki macierzyste od niespokrewnionego dawcy. Od przeszczepu minęło dziesięć miesięcy.

Co się zmieniło? Nadal są #silnisobą, ale teraz mogą jeszcze bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość na ich nową drogę życia – pisze fundacja DKMS.

Wałbrzyszanie są jedną z dziewięciu par, które wzięły udział w projekcie. Każda z nich przeszła bardzo trudny okres lub wciąż walczy z chorobą. Jak informuje fundacja DKMS, projekt nie skupia się jednak na chorobie, a na dawaniu sobie siły i wsparciu, jakiego potrzebujemy od tych najbliższych, kiedy chorujemy.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 października 2020 09:58
`