W Wałbrzychu zgodnie z przewidywaniami wygrywa PO. Siemoniak z czterokrotną przewagą nad pozostałymi.

26 października 2015 14:37. Tomasz Siemoniak. Fot. Jacek Zych
Tomasz Siemoniak. Fot. Jacek Zych / FORUM

Tomasz Siemoniak - wicepremier, Minister Obrony Narodowej zdobył w Wałbrzychu 30 786 głosów. Jest to najlepszy wynik w regionie spośród wszystkich kandydatów bez względu na reprezentowaną partię.

Zebraną liczbą głosów Tomasz Siemoniak, po cichu typowany na szefa PO w miejsce Ewy Kopacz, zdeklasował swoich rywali i wewnątrzpartyjnych kolegów. Druga na liście Katarzyna Mrzygłocka otrzymała ponad 3 razy mniejsze poparcie.

Miejsca w ławach sejmowych zagwarantowane mają także Monika Wielichowska i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, choć ta ostatnia balansuje na granicy sukcesu wyborczego. Jeśli Zjednoczona Lewica przekroczy próg wyborczy Agnieszka Kołacz Leszczyńska straci mandat na rzecz kandydata lewicy – Marka Dyducha.

O wiele bardziej wyrównane wyniki zanotowali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Tu różnice między pierwszym na liście „spadochroniarzem” z Warszawy Michałem Dworczykiem, który zastąpił w ostatnim momencie na pierwszym miejscu list PiS Annę Zalewską nie były tak widoczne. Wyborcy swoje głosy podzielili równo między oboje kandydatów. Trzeci w kolejności, były prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek otrzymał prawie czterokrotnie mniej głosów. Wyniki pokazują, jak silną pozycję w regionie posiada pochodząca ze Świebodzic Anna Zalewska, która w powyborczych spekulacjach oceniana jest jako prawdopodobny kandydat do teki ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Cała trójka – Dworczyk, Zalewska i Murdzek mają zapewniony mandat Posła RP.

REKLAMA

Sejm – Platforma Obywatelska

Tomasz Siemoniak – 30 786
Katarzyna Mrzygłocka – 8659
Monika Wielichowska – 8621
Agnieszka Kołacz Leszczyńska – 6421
Tomasz Smolarz – 5955
Robert Jagła – 3134

Sejm – Prawo i Sprawiedliwość

Michał Dworczyk- 24 935
Anna Zalewska – 22 402
Wojciech Murdzek – 5758
Maciej Badora – 3135
Joanna Wilewska – 2121

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 października 2015 14:37
`