Rząd uszczelni ściąganie abonamentu RTV. Zapłacą wszyscy korzystający z telewizji

21 czerwca 2016 14:14. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych, Tekst: www.kurier.pap.pl

Do czasu przyjęcia „dużej” ustawy medialnej będzie nadal obowiązywać opłata abonamentowa, której mechanizm pobierania będzie „uszczelniony” – powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański.

W radiowych „Sygnałach dnia” Czabański przyznał, że budżety Polskiego Radia i Telewizji Polskiej są cały czas w trudnej sytuacji, dlatego jest konieczne polepszenie ściągalności abonamentu.

„Będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową, bo przypominam, że ona cały czas obowiązuje” – powiedział. Nie zdradził szczegółów tego „uszczelnienia”, zaznaczając, że pracują nad tym eksperci. „Będzie polegało na tym, że będziemy dążyć do tego, by opłata abonamentowa rzeczywiście była powszechna, to znaczy, żeby wszyscy, którzy korzystają z radia i telewizji, rzeczywiście uiszczali te 22,70 miesięcznie” – podkreślał Czabański.

REKLAMA

„Musimy to uszczelnić, nie tylko dlatego, że jest powszechne łamanie prawa, niepłacenie przez lata, co za poprzedniej władzy chyba świadomie tolerowano jako jeden z elementów psucia mediów publicznych, ich ograniczania i wyrzucania z rynku” – mówił wiceminister. Także dlatego, dodał, że „duża” ustawa o mediach narodowych jeszcze na etapie projektu będzie podlegać notyfikacji w UE, a to spowoduje, że nie będzie na pewno obowiązywać od 1 lipca.

„Duża” ustawa o mediach narodowych zakłada wprowadzenie zamiast abonamentu tzw. opłaty audiowizualnej, w wysokości 15 zł, pobieranej razem z rachunkami za prąd. Obecnie w parlamencie procedowana jest tzw. ustawa pomostowa dotycząca mediów narodowych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 czerwca 2016 14:14
`