Tematy: dofinansowanie dolny śląsk piece pilotaż smog
Dwadzieścia milionów złotych zarezerwowano na pilotażowy program wymiany starych pieców na Dolnym Śląsku. W planie jest likwidacja nawet siedmiuset starych palenisk. Największe szanse na wsparcie mają mieszkańcy gmin graniczących z Czechami. Program ma ruszyć w październiku.
Program na początku października uruchomią Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Propozycja skierowana będzie do mieszkańców budynków wielorodzinnych od trzech do dwudziestu lokali. Pilotaż ma potrwać do 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Preferowane mają być budynki, które znajdują się na terenach gmina przy granicy z Czechami. To mieszkańcy tych terenów będą mieli szansę na wyższe dotacje, przekonuje minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.
– Dolny Śląsk jest województwem o największym skupieniu budownictwa wielorodzinnego w stosunku do pozostałych regionów kraju. Większość tych budynków jest ogrzewana przestarzałymi źródłami ciepła. Ta forma zabudowy powoduje, że szczególnie potrzebne są tu inwestycje w ekologiczne źródła ciepła. Zaproponowany przez resort klimatu i środowiska pilotaż na Dolnym Śląsku to dopełnienie oferty obecnego programu „Czyste Powietrze”, do którego przekonaliśmy już tysiące mieszkańców domów jednorodzinnych w naszym regionie – mówi prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.
O dofinansowanie mogą starać się osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych, i które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku. Dofinansowanie wyniesie od trzydziestu do czterdziestu pięciu procent kosztów. Dotacje będą się wahać od 5, nawet do 20 tysięcy złotych.