Do rozpoczęcia prac pozostały godziny. Koper i Richer każą słono płacić za za zdjęcia i filmy

11 sierpnia 2016 13:59. Piotr Koper na konferencji prasowej na 65 km, na chwilę przed rozpoczęciem prac badawczych w domniemanym miejscu ukrycia złotego pociągu". Jako pierwsza na teren wejdzie ekipa Piotra Kopra i Andreasa Richtera. Fot. Jacek Zych / FORUM

Tematy: 


Operacja Złoty Pociąg tuż tuż. Już tylko godziny dzielą Piotra Kopra i Andreasa Richtera od rozpoczęcia prac eksploracyjnych na 65 km. Tymczasem jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu, na teren prac poza ekipą eksploratorów i kilku osób do tego uprawnionych nie będzie dostępu.

O postępach prac dziennikarze mają być informowani na zwoływanych dwa razy dziennie brifingach prasowych. Cały teren 65 km zostanie ogrodzony, a bezpośredni dostęp do miejsca prowadzenia poszukiwań będzie niemożliwy. W zamian spółka XYZ oferuje redakcjom dostęp do materiałów filmowych i fotograficznych przygotowywanych przez własną ekipę. Wg dziennikarzy ONETu, którzy powołują się się na słowa Piotra Kopra, dzienny serwis informacyjny ma kosztować tysiąc złotych. Andrzej Gaik, który wziął na siebie rolę rzecznika prasowego odkrywców nie potwierdza tej informacji, zaznaczając, że cena i objętość materiału informacyjnego oferowanego przez odkrywców przedstawiona zostanie na konferencji prasowej 17 sierpnia.

Koszt przeprowadzenia wykopów mających potwierdzić obecność składu kolejowego zasypanego na 65 km linii Wrocław – Wałbrzych szacowany jest przez odkrywców na 140 tysięcy złotych. Podkreślają, że całość prac finansowana jest ze środków własnych spółki. Pomysł płatnego, ograniczonego dostępu do informacji ma być sposobem na częściowe sfinansowanie prac. Ograniczenie ogólnego dostępu do terenu, na którym prowadzone będą wykopaliska, uzasadniany jest natomiast ustaleniami zawartymi w umowach oraz karą, jaka ma grozić za to grozić. Wg Onetu, opiewać ma ona na 15 tys. zł za osobę.  Wyraźnie widać, że poza złotym pociągiem, odkrywcy widzą złoty interes w sprzedaży informacji. Czy jednak będzie o czym informować? O tym przekonany się już za kilka dni.

REKLAMA

Prace na 65 km ruszają już w piątek rano – ekipa rozpoczyna kompletowanie ciężkiego sprzętu, budowę tymczasowego miasteczka budowlanego i grodzenie terenu. Ten etap ma być zakończony w sobotę. W niedzielę przewidziano oficjalną prezentację ekipy i planu robót. Pierwsze wykopy ruszą we wtorek rano.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 sierpnia 2016 13:59
`