Dodano: 3 listopada 2022 14:04

Przez rok mają wybudować farmę fotowoltaiczną dla wałbrzyskiego MZUK

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W ciągu kilku najbliższych tygodni rozpocznie się w Wałbrzychu budowa farmy fotowoltaicznej, jaka zapewnić  ponad 60% energii pobieranej przez wałbrzyski MZUK. Budowa ma potrwać rok.

Wniosek na budowę farmy złożony został 2 lata temu w ramach klastra energetycznego, założonego przez  przez część gmin i firm Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej. Projekt został pozytywnie rozpatrzony, przyznano mu dofinansowanie w wysokości  ok. 3 mln złotych z Unii Europejskiej. Reszta z 8 mln zł jakie pochłonie budowa farmy to wkład własny gminy i pożyczka z NFOŚiGW. Jej uruchomienie planowane jest na połowę przyszłego roku.

Farma zlokalizowana ma być w okolicach ulicy Wysockiego, pomiędzy Starą Kopalnią, a stacją Orlen. Ma zabezpieczyć ponad połowę potrzeb wałbrzyskiego MZUK i uniezależnić częściowo od zewnętrznych dostawców energii. Jak powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej cena wyprodukowanej przez farmę energii ma być 4-krotnie niższa niż tej dostarczanej z sieci.

REKLAMA

Dla mieszkańców niższa cena prądy produkowanego przez farmę ma być czynnikiem hamującym wzrost cen za gospodarowanie odpadami.

Według słów prezydenta po zakończeniu obwodnicy w Wałbrzychu główny nacisk inwestycji położony zostanie na zabezpieczenie i poprawę życia mieszkańców w kontekście ekologicznym. Przygotowywany jest cały szereg projektów wpisujących się w   członkostwo w grupę miast Green Cities. Farma na potrzeby MZUK to jeden z tych projektów.

Farma dedykowana dla MZUK to nie jedyna, jaka ma być wybudowana w mieście. Podobne siłownie zapewnić mają prąd dla PEC, AQUA Zdroju MZUK i Starej Kopalni. Do dziś nie udało się wyłonić wykonawcy tylko farmy mającej zasilić Aqua Zdrój.

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Gucio pisze:

    8 mln zł ogromna farma fotowoltaiczna, a prawie 5 mln zł fontanna na Podzamczu.
    Co jest nie tak z tą fontanną?…

  • Zobacz także