Dodano: 21 czerwca 2024 07:20

Przez kilka dni wałbrzyscy strażacy z GPR OSP Wałbrzych ćwiczyli na Ukrainie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Przez kilka dni w ubiegłym tygodniu ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej  w Wałbrzych szkolili na Ukrainie tamtejszych strażaków. Scenariusz niewiele odbiegał od tego, co się dzieje w czasie rzeczywistym podczas trwającej tam wojny.

Z Wałbrzycha na Ukrainę pojechało czterech ratowników i dwa psy poszukujące. Wspólnie z ratownikami z Polskiego Czerwonego Krzyża brali udział w ćwiczeniach zorganizowanych w obwodzie Winnickim. Jak powiedział Tomasz Kwiatkowski z GPR OSP Wałbrzych, to przede wszystkim przekazanie doświadczeń i polskiego modelu pracy ukraińskim kolegom.

Ćwiczyliśmy razem z ratownikami z Ukrainy scenariusz, w którym nastąpił pożar dużego budynku szkoły po wcześniejszym ataku rakietowym. Niestety, to jest ich rzeczywistość. My tam pojechaliśmy ćwiczyć razem z nimi i pokazywać, w jaki sposób my działamy, głównie w zakresie dostępu i uwalniania osób poszkodowanych pod gruzami.

REKLAMA

To nie pierwszy kontakt wałbrzyskich ratowników z ukraińską strażą pożarną. Taka współpraca trwa od kilku lat. Ma na celu wymianę doświadczeń oraz, co nie bez znaczenia, szkolenie ukraińskich ratowników.

Trzeba też powiedzieć, że kwestia sprzętu, który w chwili obecnej tam na Ukrainie jest coraz lepszy. Oni otrzymują sprzęt i też kupują sprzęt taki, który my już tutaj stosujemy. My natomiast jesteśmy w stanie pokazać im, w jaki sposób odpowiednio i właściwie wykorzystać ten sprzęt.

W ramach wymiany ukraińscy strażacy biorą też udział w szkoleniach na terenie Polski. Ostatnio przyglądali się ćwiczeniom wojewódzkim służb ratowniczych jakie odbywały się na Starej Kopalni.

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także