Prezydent spotkał się z mieszkańcami Śródmieścia

1 lutego 2018 10:26. Spotkanie prezydenta Wałbrzycha Romana Szelemeja z mieszkancami Śródmieścia w Szkole Podstawowej nr 1. Wałbrzych, 31.01.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W ramach cyklicznych rozmów prezydent Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami Śródmieścia. Tematami trwającego ponad 2 godziny spotkania były: jeden z najbardziej palących obecnie problemów społecznych, czyli gospodarka śmieciowa, rewitalizacja Śródmieścia oraz wałbrzyska gospodarka mieszkaniowa.

Prezydent, podobnie jak na spotkaniach w innych dzielnicach miasta, namawiał mieszkańców do świadomej oraz rozważnej segregacji śmieci, wskazując stale zwiększającą się ilośc produkowanych przez mieszkańców odpadów. Śmieci, koszt ich utylizacji, segregacja oraz coraz bardziej realna podwyżka opłat z tym związanych są stałym punktem w spotkaniach prezydenta z wałbrzyszanami.

Kolejnym ważnym punktem spotkania była polityka mieszkaniowa, zaległości czynszowe oraz wałbrzyska uchwała abolicyjna, która daje możliwość pozbycia się aż 70% długów. Według danych przedstawionych przez prezydenta, Śródmieście to jedna z najbardziej zadłużonych dzielnic Wałbrzycha. Tu długi poszczególnych najemców wobec miasta sięgać mają prawie 100 tysięcy złotych. Furtka, z której mogą skorzystać do 30 kwietnia 2018 roku daje możliwość, przy spłacie 30% zobowiązania oraz sumiennym regulowaniu bieżących zobowiązań, umorzenia po 12 miesiącach 70% zaległości wraz z naliczonymi odsetkami.

REKLAMA

Kolejnymi tematami poruszonymi przez prezydenta były: polityka mieszkaniowa miasta – oddawane niebawem do użytku mieszkania komunalne, nowo powstające mieszkania z rządowego programu Mieszkanie Plus, oraz plany remontowe na 2018 rok w Śródmieściu miasta. Najważniejszymi inwestycjami w tym zakresie mają być: remont ulicy Garbasrkiej, Moniuszki i Matejki oraz budowa brakującego odcinka ścieżki rowerowej, biegnącej przy ulicy Sikorskiego.

Sami mieszkańcy, którzy w bardzo nielicznej grupie pojawili się na spotkaniu, podnosili problem reorganizacji i rozszerzenia sieci przystanków autobusowych w centrum miasta, niedogodności związanych ze zmienioną organizacją ruchu na ulicy Moniuszki. Po raz pierwszy pojawił się też temat mieszkających i pracujących w Wałbrzychu obywateli Ukrainy – ich asymilacji oraz możliwości nauki języka polskiego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 lutego 2018 10:26
`