Abolicja czynszowa. Gmina umorzy 70% długu

7 listopada 2017 09:55. 28.08.2016. Śródmieście Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Dobra wiadomość dla osób posiadających zaległości czynszowe. Rada Miasta przyjęła tzw. uchwałę abolicyjną, dzięki której osoby mieszkające w lokalach komunalnych i zalegające z czynszami mogą liczyć na umorzenie większej części zaległości.


Sprawa dotyczy długu, który powstał przed końcem 2014 roku. W myśl uchwały po złożeniu odpowiedniego oświadczenia i uregulowaniu 30% zaległości gmina umorzy pozostałą część zobowiązania. Warunkiem uzyskania ulgi jest jednak regularne płacenie czynszu przez rok od czasu złożenia prośby o umorzenie. Dopiero po tym okresie konto dłużnika zostanie wyzerowane.

Jak mówi Arkadiusz Grudzień, rzecznik wałbrzyskiego Magistratu, uchwała podjęta została z myślą o osobach, których zaległości powstały na skutek zdarzeń losowych i nie są wynikiem celowego unikania opłat.

REKLAMA

Zainteresowanie mieszkańców możliwością umorzenia długu jest duże. Radny Dzielnicy Biały Kamień i Konradów Ryszard Nowak twierdzi, że już otrzymuje pierwsze zapytania o szczegóły uchwały. Jej zapisy wejdą w życie od połowy listopada 2017 roku. Wnioski o umorzenie zaległości będzie można pobrać z każdego Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego na terenie Wałbrzycha. Do końca kwietnia 2018 roku będzie czas na ich złożenie, także w BOK-ach.

Dziś w Wałbrzychu problem zaległości czynszowych dotyczy mniej 4 tysięcy osób. Zadłużenie mieszkańców to 110 milionów złotych. Jak mówi prezydent Roman Szełemej, są to głównie wieloletnie zobowiązania nieściągalne oraz narastające od nich odsetki. Od 2015 roku w gminie sprawnie działa biuro windykacji, które na bieżąco reaguje na najdrobniejsze odstępstwa w terminowości płacenia czynszów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 listopada 2017 09:55
`