Dodano: 7 marca 2023 16:47

Podczas remontu skrzyżowania odkryto średniowieczną komorę. Specjaliści mówią o archeologicznej sensacji!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W Ziębicach podczas przebudowy skrzyżowania odkryto  kamienną komorę. Archeolodzy mówią: To sensacja, tego tu w ogóle nie powinno być.

Kamienną komorę o długości mniej więcej kilkunastu i szerokości 2-3 metrów odkrył operator koparki podczas przebudowy jednego z ziębickich skrzyżowań. Wezwani na miejsce archeolodzy zaniemówili – przed nimi widniał wlot do doskonale zachowanej komory.

Została odsłonięta zewnętrzna część obiektu kamiennego, o łukowym sklepieniu. Nie ma tam żadnych cegieł, on jest bardzo czysty w środku, niezasypany, więc wdzięczny do badań naukowych – powiedział naszemu reporterowi Marek Kowalski, starszy specjalista ds zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

REKLAMA

Według planów i archiwalnych dokumentów w miejscu, gdzie odnaleziono kamienną komorę stała tzw furta tkaczy, potem brama miejska i część murów obronnych.

..i w tym miejscu pojawia się obiekt, który nie powinien w ogóle istnieć, o cechach nawiązujących do pierwszej fazy okresu murów, co też raczej wyklucza jego posadowienie właśnie w tym miejscu. Dlatego ze względów historycznych i naukowych to miejsce pobudza ciekawość i emocje. – dodaje Marek Kowalski.

Odnalezione pomieszczenie będzie dokładnie zbadane. Do naukowców z politechniki wrocławskiej trafią próbki zaprawy wykorzystanej do budowy ścian, które pozwolą na dokładne datowanie budowli. Badania wymagają jednak czasu. Więcej szczegółów dowiemy się po dokonaniu dokładnej wizji lokalnej.

Fot użyczona / Tomasz Owczarz

Fot użyczona / Tomasz Owczarz

Postaw nam kawę na buycoffee.to

 • Jaa pisze:

  W Lubaniu też odkryli obok skarbówki, ale już zalali betonem

 • Anonim pisze:

  Bzdury, w średniowieczu miejsce to leżało poza obrębem murów gdzieś we fosie. To znacznie starsza budowla, do budowy, której być może wykorzystano kamień z rozbieranych obwarowań, bram. Jak widać na załączonym zdjęciu, nie jest to też żadne odkrycie bo wewnątrz widać całkiem nowożytną butelkę po winie oraz rurę, co świadczy, ze obiekt ten był już eksplorowany.

 • Archeolog pisze:

  Rura ściekowa kanalizacji i butelka po Patykiem pisane dowodzi, że jak zwykle archeologów już dawno ubiegli budowlańcy

 • Skarb pisze:

  To jest rura kanalizacyjna średniowieczna to widać bez badań archeologów

 • Badura pisze:

  Nasi tu byli

 • Wolf pisze:

  S3 Rüdiger niemal odkryty

 • Hahaha ale odkrycie pisze:

  Sensacja masturbacja faraon może tam był, skoro widać rurę kanalizacyjną to się okaże że to powojenny schron chłopi zrobili a sponsorem i dostawcą materiałów budowlanych użytych do jego budowy jest producent kleju atlas

 • Zobacz także