Dodano: 31 marca 2020 12:34

[PILNE] Szczegóły nowych ograniczeń. Rząd zamyka kolejne miejsca. Na ulicy obowiązek dystansu od innych. W sklepach godziny dla seniorów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Nowe ograniczenia związane z walką z epidemią koronawirusa zapowiedział na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Regulacje zaczną obowiązywać o północy. Nowe obostrzenia to efekt weekendowych obserwacji, gdy w związku z poprawą pogody na ulicach pojawiło się więcej spacerowiczów.

Chcemy uniknąć tego co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej. Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zakażeń, ale chcemy wypłaszczać krzywą zakażeń by nie dochodziło do takich sytuacji jak we Włoszech czy Hiszpanii, do selekcji tych, który można jeszcze leczyć, a których nie – mówił w czasie konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że za dużo osób przebywało w miejscach rekreacji, na bulwarach i tam dochodziło do zarażeń. Mateusz Morawiecki podkreślił, że to prawdopodobnie najważniejszy moment w rozwoju epidemii. W tej chwili najważniejsza zasada mówi o dystansowaniu.

REKLAMA

Nowe regulacje mówią o konieczności utrzymania dwóch metrów dystansu od drugiej osoby. Nieletni w przestrzeni publicznej mogą przebywać jedynie pod opieką dorosłych.

Ograniczenia dotyczą także wejść do parków, bulwarów czy plaż. Wprowadzony został także zakaz z korzystania z rowerów miejskich.

Zamknięte zostaną także wszystkie gabinety kosmetyczne czy fryzjerskie. Kolejne ograniczenia to limit osób, które mogą przebywać w danym sklepie. Zgodnie z decyzją, w danej placówce mogą przebywać maksymalnie trzy osoby na jedną kasę. Oznacza to, że w sklepie, gdzie jest pięć kas, może przebywać maksymalnie piętnaście osób.

Na bazarach mają obowiązywać podobne ograniczenia. Trzy osoby do jednego stoiska.

Dodatkowo rząd wprowadza obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach. W weekend zamykane mają być sklepy budowlane.

Od dziesiątej do dwunastej sklepy i drogerie mają być otwarte tylko dla osób starszych powyżej 65 roku życia.

Dodatkowe wymogi mają obowiązywać także w zakładach pracy. W biurowcach ma być zachowany dystans co najmniej półtora metra, a pracownicy mają być wyposażeni w środki ochrony osobistej.

Zamknięte zostaną także hotele i miejsca noclegowe. Wyjątkiem będą miejsca, które są wykorzystywane do kwarantanny czy noclegi pracownicze.

Rząd wprowadza także rozszerzoną formułę kwarantanny. Od 1 kwietnia kwarantannie poddana jest nie tylko dana osoba, która przyjechała do kraju, ale także wszyscy domownicy, którzy przebywają w tym samym lokalu.

Ograniczenia dotyczące liczby miejsc w środkach transportu mają obowiązywać także u prywatnych przewoźników.

Na stacje benzynowe czy sklepy nałożony został obowiązek każdorazowej dezynfekcji na przykład pin padów.

Za złamanie przepisów można zostać ukaranym kwotą od pięciu do trzydziestu tysięcy złotych. Nowe zmiany nałożone zostały na okres dwóch tygodni.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także