Setki policjantów i antyterrorystów w Dzierżoniowie. Według świadków padły strzały

21 kwietnia 2018 21:15. Policjanci z grupy antyterrorystycznej. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Antyterroryści, kilkuset policjantów kryminalnych i prewencji oraz śmigłowiec policyjny wzięły udział w akcji skierowanej przeciw grupie neonazistów w Dzierżoniowie. W sobotę ok. godz. 18 policja zamknęła ulice w centrum Dzierżoniowa: Kościuszki, Mickiewicza, 11 Listopada, Szkolną i Nowowiejską i rozpoczęła akcje zatrzymywania neonazistow. Prawdopodobnie część zatrzymywanych osób posiadała broń. Świadkowie twierdzą, że miały paść strzały.

Według wciąż nieoficjalnych informacji działania prowadzone były m.in. w miejscu, gdzie odbywać miał się koncert zespołów związanych z ruchami narodowymi i faszystowskimi. Zabezpieczone przez policję zostały materiały propagujące faszyzm. Najważniejszym osobom z grupy miało się jednak udać uciec.

Akcja była planowanym od kilku tygodni wspólnym działaniem ABW i policji. Funkcjonariusze uderzyli jednocześnie w kilka miejsc na terenie Dzierżoniowa. Działania trwały do później nocy. Policja nie informuje o tym, czy i ile osób zostało aresztowanych. Rzecznik policji z Dzierżoniowa odsyła do Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu, stamtąd odesłano nas do prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu.

REKLAMA

W Dzierżoniowie i Bielawie środowisko neonazistów skupione jest wkoło nieformalnej grupy Club28 (28 to kolejne litery alfabetu B i H, od słów Blood and Honour). Zrzesza ona neonazistów z całego Dolnego Śląska. Najprężniej działające komórki tej nieformalnej organizacji to właśnie Bielawa i Dzierżoniów. Od kilku lat są najaktywniejszym środowiskiem wśród polskich neofaszystów – organizują w Polsce kolejne koncerty, utrzymują ścisłe kontakty z ekstremistami z Europy.

Policjanci z oddziałów kryminalnego i antyterrorystycznego pod lokalem z Dzierżoniowie, w którym odbywać się miał koncert zespołów neofaszystowskich. fot. Dziennik Wałbrzych

Przypomnijmy też, że dziś, w małym miasteczku Ostritz tuż przy granicy z Polską kilkusen Niemieckich neonazistów pod przykrywką spotkania zamkniętego partyjnego świętuje przypadającą dziś  rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Policja zmobilizowała w Ostritz ogromne siły, do miasteczka przyjechały też setki antyfaszystów, żeby zadeklarować swój sprzeciw przeciw odradzającym się ruchom narodowym i faszystowskim.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 kwietnia 2018 21:15
`