Dodano: 27 stycznia 2023 15:11

Pieniądze nie grają roli. Wałbrzych jest zdeterminowany, by budować wieżę widokową w Parku Jana III Sobieskiego

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wybudujemy wieżę w Parku Sobieskiego! – zapewnia miasto w mediach społecznościowych. Wczoraj otwarto oferty firm, które chcą budować nową atrakcję. Zgłosiły się dwie. Jedna z Warszawy, druga z Piaseczna. Obie oferty przewyższają planowany budżet. Miasto zapewnia jednak, że szuka oszczędności… na innych zdaniach.

Tańsza z ofert opiewa na ponad 10 mln złotych, droższa na ponad 18 mln złotych. W połowie ubiegłego roku zaprezentowana koncepcja budowy wieży w sercu Parku imienia Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu mówiła o szacunkowych kosztach na poziomie blisko 4 mln złotych. Dziś miasto zapewnia, że ma w budżecie na ten cel blisko siedem milionów… i zamierza poszukać oszczędności na innych zadaniach.

Wybudujemy wieżę w Parku Sobieskiego! Jedna z ofert w przetargu jest zbliżona do kosztorysu, jaki posiadamy. W budżecie na ten cel mamy 6,7 mln zł, ale jesteśmy zdeterminowani, aby obiekt ten powstał. Szukamy oszczędności na innych zdaniach. Trwa analiza ofert pod kątem formalnym – informuje miasto.

REKLAMA

Jeżeli urząd zdecyduje się na wybór tańszej oferty, opiewającej na ponad 10 mln złotych, miasto będzie musiało oszczędzić na innych projektach około 3,5 mln złotych. Pod warunkiem, że w trakcie realizacji inwestycja ponownie nie zdrożeje.

Czy Wałbrzych powinien budować wieżę w Parku Jana III Sobieskiego?

Loading ... Loading ...

Miasto jest zdeterminowane, by zrealizować tę inwestycję, choć sytuacja finansowa gminy jest trudna, co wielokrotnie w ostatnich tygodniach podkreślał sam prezydent Wałbrzycha. Przypomnijmy, że we wtorek miejscy radni będą głosować między innymi nad propozycją zawieszenia przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Pomysł pojawił się ze względu na wydatki związane z dodatkowymi zadaniami gminy czy opieką nad uchodźcami. Przypomnijmy, na budżet obywatelski miasto przeznaczało około 4 mln rocznie.

Wieża widokowa w Parku imienia Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu ma mieć ponad trzydzieści metrów wysokości.

II miejsce w konkursie na budowę wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu fot. użyczone / UM Wałbrzych

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Tomek Stączek pisze:

  Proszę zobaczyć jak wygląda ul. Reja w środku miasta oraz Ludowa z drugiej strony i zastanowić się nad priorytetami. Tutaj nie ma nawet chodników. Wieża jest fajna ale przydało by się trochę rozsądku

 • Piter pisze:

  I na co komu potrzebna ta cholerna wieża widokowa ? Nic poza brudnym, śmierdzącym miastem nie zobaczy się. Już lepiej pieniądze przeznaczyć tu i teraz na odśnierzanie by ludzie nie łamali sobie nóg bo wielki kutas Szełemej doprowadza do upadku to miasto.

 • DBA pisze:

  Jeżeli faktycznie władze miasta chcą oglądać z wysokości tą „Dolinę Biedy” niech lepiej wykupią zabytkowe wieże szybowe Chrobry i adaptują je na punkt widokowy – może na to udałoby się skubnąć środki z timermansowych funduszy dla obszarów pogórniczych

 • gohciu pisze:

  Jest duża inwestycja pn. „Węzeł przesiadkowy”. Na to nie ma środków… Na gównianą inwestycję, MUSZĄ być. Ujjj, ajwaj, szałamaja.

 • Zobacz także