Dodano: 27 stycznia 2023 15:11

Pieniądze nie grają roli. Wałbrzych jest zdeterminowany, by budować wieżę widokową w Parku Jana III Sobieskiego

Wybudujemy wieżę w Parku Sobieskiego! – zapewnia miasto w mediach społecznościowych. Wczoraj otwarto oferty firm, które chcą budować nową atrakcję. Zgłosiły się dwie. Jedna z Warszawy, druga z Piaseczna. Obie oferty przewyższają planowany budżet. Miasto zapewnia jednak, że szuka oszczędności… na innych zdaniach.

Tańsza z ofert opiewa na ponad 10 mln złotych, droższa na ponad 18 mln złotych. W połowie ubiegłego roku zaprezentowana koncepcja budowy wieży w sercu Parku imienia Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu mówiła o szacunkowych kosztach na poziomie blisko 4 mln złotych. Dziś miasto zapewnia, że ma w budżecie na ten cel blisko siedem milionów… i zamierza poszukać oszczędności na innych zadaniach.

Wybudujemy wieżę w Parku Sobieskiego! Jedna z ofert w przetargu jest zbliżona do kosztorysu, jaki posiadamy. W budżecie na ten cel mamy 6,7 mln zł, ale jesteśmy zdeterminowani, aby obiekt ten powstał. Szukamy oszczędności na innych zdaniach. Trwa analiza ofert pod kątem formalnym – informuje miasto.

Jeżeli urząd zdecyduje się na wybór tańszej oferty, opiewającej na ponad 10 mln złotych, miasto będzie musiało oszczędzić na innych projektach około 3,5 mln złotych. Pod warunkiem, że w trakcie realizacji inwestycja ponownie nie zdrożeje.

Czy Wałbrzych powinien budować wieżę w Parku Jana III Sobieskiego?

Loading ... Loading ...

Miasto jest zdeterminowane, by zrealizować tę inwestycję, choć sytuacja finansowa gminy jest trudna, co wielokrotnie w ostatnich tygodniach podkreślał sam prezydent Wałbrzycha. Przypomnijmy, że we wtorek miejscy radni będą głosować między innymi nad propozycją zawieszenia przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Pomysł pojawił się ze względu na wydatki związane z dodatkowymi zadaniami gminy czy opieką nad uchodźcami. Przypomnijmy, na budżet obywatelski miasto przeznaczało około 4 mln rocznie.

Wieża widokowa w Parku imienia Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu ma mieć ponad trzydzieści metrów wysokości.

II miejsce w konkursie na budowę wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu fot. użyczone / UM Wałbrzych

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

 • Tomek Stączek pisze:

  Proszę zobaczyć jak wygląda ul. Reja w środku miasta oraz Ludowa z drugiej strony i zastanowić się nad priorytetami. Tutaj nie ma nawet chodników. Wieża jest fajna ale przydało by się trochę rozsądku

 • Piter pisze:

  I na co komu potrzebna ta cholerna wieża widokowa ? Nic poza brudnym, śmierdzącym miastem nie zobaczy się. Już lepiej pieniądze przeznaczyć tu i teraz na odśnierzanie by ludzie nie łamali sobie nóg bo wielki kutas Szełemej doprowadza do upadku to miasto.

 • DBA pisze:

  Jeżeli faktycznie władze miasta chcą oglądać z wysokości tą „Dolinę Biedy” niech lepiej wykupią zabytkowe wieże szybowe Chrobry i adaptują je na punkt widokowy – może na to udałoby się skubnąć środki z timermansowych funduszy dla obszarów pogórniczych

 • gohciu pisze:

  Jest duża inwestycja pn. „Węzeł przesiadkowy”. Na to nie ma środków… Na gównianą inwestycję, MUSZĄ być. Ujjj, ajwaj, szałamaja.

 • Zobacz także