Dodano: 25 sierpnia 2022 13:03

Otwarcie obwodnicy odsunięte w czasie. Nikt nie wie o ile [PODCAST]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prace przy zabezpieczaniu zabytkowej Lisiej Sztolni przecinającej pas jednej z jezdni odchodzącej od nowo budowanej  obwodnicy Wałbrzycha przesuwają termin jej oddania. Dziś nikt nie chce podawać twardej, dokładnej daty oddania jej do użytku. Z prezydentem Szełemejem rozmawiał nasz reporter Jacek Zych. Posłuchajcie rozmowy:

Podczas dzisiejszego briefiengu prasowego prezydent miasta Roman Szełemej. Przebiegające pod ścisłym nadzorem konserwatorskim prace przesuwają o kolejne tygodnie datę oddania średnicówki. Konserwator zabytków w zasadzie nie spuszcza oka z zabytkowego obiektu

REKLAMA

– Z tego co mi przekazywali inżynierowie to jest dosłownie co dzień, co drugi dzień, co trzy dni na budowie. Przychodzi, weryfikuje, czy jest tak samo wykonane i i wtedy dopiero może wykonawca, jeżeli spełnia wszystkie oczekiwania konserwatora, przystępować do dalszych prac.– mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Problem zabezpieczenia, przebiegającej zaledwie kilkanaście centymetrów pod powierzchnią jezdni zabytkowej Lisiej Sztolni spędza konstruktorom i wykonawcom obwodnicy sen z powiek co najmniej od roku. Wtedy okazało się, że w dokumentacji budowy obiekt znajduje się niemal metr niżej niż w rzeczywistości. Planów na jego zabezpieczenie było już kilka, włączając nawet możliwość zasypania części podziemnego chodnika:

– Ta wersja, ktora obecnie jest, to jest wersja bez zasypywania w środku tej Lisiej Sztolni, natomiast z zabezpieczeniem żelbetowym z góry, takim, który wzmacnia trwałość tego obiektu. Ona zresztą został już tam w jakimś stopniu zabezpieczona. 

Prace przy głównym ciągu obwodnicy zostały już zakończone. W tej chwili trwają odbiory kolejnych odcinków. Do wykonania pozostał około 200 metrowy odcinek ulicy Chrobrego przebiegający właśnie nad Lisią Sztolnią. Jeszcze niedawno mówiło się o 15 września jako dacie oddania obwodnicy do użytku. Dziś nikt dokładnego terminu nie podaje.

Ulica Chrobrego nad Lisią Sztolnią. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ulica Chrobrego nad Lisią Sztolnią. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ulica Chrobrego nad Lisią Sztolnią. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Węzeł Reja, okolice Lisiej Sztolni. Początekbudowy hali sportoweej Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • gohciu pisze:

  No jaaak?!. Przecież „DrPOdMurek” vel iskariotta już dawno mówił. No właśnie. Jak mówił to mówił:) jak będzie to będzie:)))

 • Maniek pisze:

  Się czepiacie, tam w tajemnicy metro budują dla Warszawy.

 • Karol pisze:

  Nie wiadomo kiedy otworzą obwodnicę, ale wiadomo kiedy zamkną wrocławską, bo na obwodnicy są ekrany i nie będzie widać jak biegacze biegną, a to przecie takie ważne by zablokować pół miasta bo jacyś ludzie chcą pobiegać

 • Jwch pisze:

  Łatwiej będzie rozebrać obwodnicę niż zasypać sztolnie, słusznie nazwana ulicą Europejka

 • Michał pisze:

  Bierz się Prezydencie do roboty a nie gadaj dyrdymał. Sam obiektywne trudności jak zwykle , tylko brak własnej winy . Przestań balować tylko pracuj. To teraz proszę podać kiedy zostanie ” Lisia Sztolnia” zostanie oddana do zwiedzania?

 • Stary pisze:

  Mam nadzieję, że kogoś zamkną za niedopełnienie obowiązku. To budowa to jakaś farsa.

 • Narut wolski pisze:

  To największa modernizacja miasta od początku jego istnienia. Nikt, nigdy tyle dobrego dla tego miasta nie zrobił.

 • Era pisze:

  Szelemej wije się wąż w wymyślaniu klamstewek, dla których nie wiadomo kiedy otworzy te drożej.

 • Mieszkaniec pisze:

  Pamiętam poprzedniego prezydenta, uroczyście otwierał 100m odnowionego pasa jezdni właśnie w tej okolicy, organizował zjazdy autobusowe dewotów na stadionie, otworzył z wielką pompą ,,witacz,, i to chyba tyle, tylko tyle. Ten prezydent odmienił całe miasto, nie do poznania i chwała mu za to.

 • Pisnaksiēżyc pisze:

  Źle Źle Źle. Idzcie do kaczego prezia on wam da „pińcet”, zrobi kolejna” miesięcznice i.poeie ,ze to wina Tuska.

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Nigdy w Wałbrzychu żadna droga nie było oddana przed terminem!Jacy rządzący taki Wałbrzych.Klamie od samego początku.Mam na

 • Jimmy pisze:

  Jaki prezydent, takie miasto. … i kamieni kupa

 • Anonim pisze:

  Nie biadolcie żaden prezydent tyle nie zrobił .

 • Piotrek pisze:

  Bielawska dzisiaj wrzuciła post na Facebook , w którym pisała , że skrzyżowanie w centrum ma od dziś działać i że prosi wszystkich o ostrożność . Jechałem dziś z Podzamcza , światła na rondzie które nie jest rondem nie działają a na Wysockiego wjechałem na zakaz od strony starej kopalni i skrzyżowanie nadal od tej strony w centrum nieczynne. Wchodzę na Facebooka Bielawskiej a postu o skrzyżowaniu brak. Jaja sobie z ludzi robi.

 • Aaa pisze:

  Teraz się przejedź

 • Aaa pisze:

  Tylko wiecznie narzekać, co za naród

 • Piotrek pisze:

  Teraz nie ma czego szukać w pustym smutnym centrum miasta :)

 • Miro pisze:

  A jaka to obwodnica przez centrum miasta biegnie !!!! Kto to zaprojektował i kto zatwierdził to powinni siedzieć !

 • Zobacz także