Oszuści podawali się za policjantów. Dwie osoby zatrzymane przez wałbrzyskich funkcjonraiuszy

28 października 2015 06:00. Fot. ilustracyjna: pixabay.com

Wałbrzyscy funkcjonariusze ustalili dwie osoby podejrzane o oszustwa. Sprawcy podając się za policjanta informowali pokrzywdzonych, że prowadzą działania przeciwko prawdziwym przestępcom. W związku z tym, aby ich pieniądze nie trafiły w niepowołane ręce podawali konto, na którym ich oszczędności miały być rzekomo bezpieczne. Straty w tej sprawie szacowane są wstępnie na kilkadziesiąt tys. zł. Do zatrzymania podejrzanych doszło na terenie Lublina przy udziale tamtejszych policjantów. Za tego typu przestępstwo podejrzanym może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Nieletnich prowadząc działania operacyjne wymierzone przeciwko przestępcom wyłudzającym pieniądze od osób starszych ustalili dwóch mężczyzn w wieku 21 i 25 lat podejrzanych o oszustwo. Do samego zatrzymania doszło na terenie Lublina przy udziale tamtejszych policjantów.

Przestępczy proceder polegał na tym, że sprawcy podając się za policjanta informowali pokrzywdzonych, że prowadzą działania przeciwko prawdziwym przestępcom. W związku z tym, aby ich pieniądze nie trafiły w niepowołane ręce podawali konto, na którym ich oszczędności miały być rzekomo bezpieczne. Do wyłudzeń doszło w drugiej połowie października br. W ten sposób oszuści wprowadzając w błąd 64-letnią kobietę oraz 76-letniego mężczyznę spowodowali, że wpłacili oni na konta podane przez oszustów pieniądze w kwocie 80 tys. zł.

W dalszym ciągu policjanci sprawdzają wszystkie okoliczności tych zdarzeń, nie wykluczając jednocześnie dalszych zatrzymań. Sprawa jest rozwojowa. Zatrzymani obecnie mężczyźni usłyszeli już na chwilę obecną zarzut oszustwa, za które to przestępstwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy też, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny

Dodano: 28 października 2015 06:00
.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

`