Dodano: 13 marca 2023 14:25

Ostre słowa miłośników Jedliny-Zdrój o Uzdrowisku Szczawno-Jedlina. Jest apel do sejmiku województwa

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jedliny-Zdroju złożyli na ręce radnych Sejmiku Dolnośląskiego petycję, w której apelują o zajęcie się sprawą miejscowego uzdrowiska. Pod petycją podpisało się ponad 1300 mieszkańców Jedliny-Zdroju i ościennych miejscowości.

W petycji miłośnicy Jedliny-Zdroju apelują między innymi o zabezpieczenie w budżecie samorządu środków na ratowanie jedlińskich obiektów sanatoryjnych, w tym jak najszybsze rozpoczęcie remontu szpitala uzdrowiskowego Teresa II, otwarcie i udostępnienie mieszkańcom i turystom pijalni wód mineralnych oraz odrestaurowanie terenu wokół niej. Przede wszystkim nalegają na przywrócenie działania i lecznia w wydzierżawionym dwa lata temu prywatnemu przedsiębiorcy Zakładzie Przyrodoleczniczym.

Urządzenia, w które były wyposażony ten Zakład zostały wywiezione z tego Domu Zdrojowego. Domagamy się, żeby natychmiast ponownie go uruchomić po to, żeby nie tylko kuracjusze przybywający na terenie senatorium, ale także mieszkańcy Jedliny-Zdroju i powiatu wałbrzyskiego mogli korzystać z usług ambulatoryjnych tak, jak to robili wcześniej, gdy ten Zakład funkcjonował – powiedział Kamil Orpel ze Stowarzyszenia Miłośników Jedliny-Zdroju.

REKLAMA

Według danych przedstawionych przez sygnatariuszy petycji od czasu przejęcia Uzdrowiska Szczawno-Jedlina przez samorząd dolnośląski liczba pacjentów w Jedlinie-Zdroju spadła ze 150 do 30 miesięcznie. Mieszkańcy mówią: Jedlina-Zdrój opustoszała.

Popatrzyć na te sklepiki… ci państwo chyba odczuwają to, bo była kawiarenka i przychodzili goście z sanatorium na kawę, na ciastko. Można było usiąść przy stoliku. Cały czas ta pijalnia działała, drzwi były otwarte. Każdy mógł wejść. Ludzie, którzy z dziećmi przyjeżdżali, ludzie, którzy podjeżdżali na chwilę, wchodzili, korzystali… Myślę, że Jedlina tak trochę pusta robi się. Jednak mniej ludzi widać na ulicy – mówią mieszkańcy w rozmowie z naszym reporterem.

W petycji zwrócono się z apelem do radnych Sejmiku o zobowiązanie zarządu województwa do utworzenia wieloletniego planu rozwoju uzdrowiska i przedstawienia go mieszkańcom miasteczka.

Pikieta w Jedlinie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pikieta w Jedlinie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pikieta w Jedlinie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pikieta w Jedlinie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pikieta w Jedlinie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pikieta w Jedlinie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Shrek pisze:

  Ooooooo młody Orpel się uaktywnia. Czy nikt z was nie widzi że jedlina to wieś? tam uzdrowisko było fikcją i naturalnie umarło

 • Tomek pisze:

  Stary wysłał młodego równie wal….nietego bo sam nie miaol odwagi. O czym on wogóle mówi. A tak na marginesie. Czy młody Orpelek ma dziś urlop jako prezes w spółce gminnej ( Wałbrzych) , że uczestniczy w takim wydarzeniu? Co Roman na to ?

 • Kuracjusz pisze:

  Czy przypadkiem Uzdrowiskiem nie rządzi Sejmik Wojewódzki czyli PIS? Jest to bardzo ich widoczna wizytówka co potrafią . Czyżby Uzdrowiska już nie były dobrem narodowym? Marszałkowie za coś odpowiadają. To jest bardzo poważny problem , myślę , że tą sprawą powinni też zainteresować się posłowie.

 • Mieszko pisze:

  Powrawcie warunki dla kuracjuszy to liczba osób nie będzie spadać. To co oferujecie tp jakieś nie porozumienie. Chodzi przedewszystim o warunki bytowe kuracjuszy i wyżywienie . To co tam oferujecie to skandal

 • asa pisze:

  Przecież ta wioska nie ma nic do zaoferowania. Jedna wątpliwa kawiarenka, podejrzana restauracyjka, uzdrowisko z zabiegami mac do 14. dajcie spokoj

 • Anonim pisze:

  Byłem w 2015r to było spoko!

 • Michał pisze:

  Sny o potędze a jakie walory ma ta miejscowość. Czy źródło wody Zdrojowej jest czynne, czy miejscowość na walory zdrojowe? Czy to tylko Burmistrz ma takie aspiracje bo więcej kasy może dostać? Co robił Orpel do tej pory spał?

 • Hala pisze:

  Wreszcie ktoś zaczyna coś robić.W pięknym budynku organizują po sanatorium wykorzystując programy wytchnienia dla emerytów. Byłam i zobaczyłam śmiechu warte na kilka pod rząd turnusów przyjeżdżają nie klopotliwi emeryci którzy się nie poskarżą na nic jedzenie dobre to co im wiecej potrzeba . Przyjedzie małżeństwo na trzy turnusy w roku i emeryturka na czysto a nigdzie nie można się zapisać na turnusy i ludzie nie mogą za bardzo korzystac. Mimo że zabiegi prawie żadne gimnastka na krzesłach trzy stare rowerki i bieżnia która działała w ciagu trzech tygodni 5 dni.Pani dyrektor prawie nieobecna bo potrzebna jest na innym programie. Programy ktore służą nielicznym. Szkoda

 • Von Graben pisze:

  Jedlina Zdrój posiada Park Zdrojowy z fontanną multimedialną, Amfiteatr, Pałac Jedlinka z lokalnym browarem, dla aktywnych ścieżki rowerowe, park linowy, tor saneczkowy, lodowisko. Dlaczego więc pikieta? A no dlatego, że gdy ruszy linia kolejowa do Jedliny Zdrój, przyjedzie dużo turystów, a jak wiadomo miejsce to kojarzy się z ośrodkiem wypoczynkowo-sanatoryjnym czy też z pijalnią wody. Jeżeli nie zrobi się dobrego pierwszego wrażenia, to ruch turystyczny nie ruszy w sezonie. Przyjeżdżam co roku na wakacje z Warszawy, chętnie korzystam z atrakcji a szczególnie lubię tutejszą grochówkę z kuchni polowej.

 • Maja pisze:

  Nie piszcie bzdur. Jedlina to zad… I wszyscy dobrze o tym wiedzą. Orpel Team próbuje walczyć o koryto na kolejne lata i tyle. Jeśli Jedlina byłaby tak atrakcyjna nie zamykaliby budynków. Te atrakcje które są są dla młodych, a nie dla ludzi którzy potrzebują leczenia.

 • Doktorek Q pisze:

  Kupczą nie tylko Jedliną a całym Uzdrowiskiem. Marszałek za głosy w wyborach bo pcha sie do warszawy i absolutorium w sejmiku oddał uzdrowisko doktorkowi lubińskiemu. A ten karierowicz wsadziła na prezesa bezrobotnego z Wrocławia. !!!!! Basenowi rządzą w Szczawne. Wcześniej Skorzywanek z basenów wyleciał i przyszedł i spali Zakład Uzdrowiskowy a teraz ciamajda co wyleciał ze spólki w trzebnicy. Zero kompetencji !!! pobierają pensje a w pracy nie bywają ustawczyki polityczne – Niwiński i inne stwory z Wrocławia. Niech się wreszcie media tym zajmą bo Lubiński kolejną spółkę rozwali. !!! Polityka i sprzedawczyki nic innego. Prasa, media zapraszamy – załoga Wam opowie co tam sie dzieje bo ile można być pomiatanym. A władza ludu nie słucha. Luster w domach nie maja . Bezpartyjni a kupczą nie swoim. Mało juz ta Spółka przeszła. Pożary pandemia i jak już idą do przodu to znów się im robi pod górę. Banda i nic więcej. Marszałek sprzedawczyk i cała ta polityczna Świta. Niech sie Warszawa dowie co ich ludzie robią po bokach !!!!!!!!

 • Zobacz także