Ostatnia deska ratunku? Krzysztof Szpakowski zbiera podpisy pod internetową petycją w obronie „Włodarza”

5 lutego 2019 17:20. Krzysztof Szpakowski. Fot. Jacek Zych / FORUM

Tematy: 


Nie milkną echa decyzji Nadleśnictwa Wałbrzych, które w połowie stycznia wypowiedziało umowę dotychczasowemu dzierżawcy kompleksu „Włodarz”, spółce Muzealno-Turystycznej „Olbrzym” Sp. z o.o.. W internecie ruszyła zbiórka podpisów pod specjalną petycją, w sprawie kontynuacji wypowiedzianej dzierżawy. Jej inicjatorem jest pełnomocnik spółki, Krzysztof Szpakowski.

„Murem za kontynuacją dzierżawy przez Sp. Olbrzym obiektu Włodarz” – petycja pod takim tytułem pojawiła się na specjalnym portalu. Jej autor wskazuje, że przystosowanie podziemnych wyrobisk, które nie są objęte umową najmu, jak czytamy w petycji, zajęło najemcy szesnaście lat i kosztowało blisko trzy miliony złotych. Umowa zawarta została na czas nieokreślony w 2003 roku, z zastrzeżeniem, że jeżeli zostanie wypowiedziana przed upływem 25 lat, Lasy Państwowe zobowiązane są do zwrotu kosztów poniesionych przez najemcę – czytamy w elektronicznym piśmie.

Zgodnie z informacją autora petycji, drugi zapis gwarantuje kontynuację najmu przez spółkę przez następne 10 lat, o ile obiekt nadal będzie funkcjonował w celach turystycznych, a umowa najmu nie dotyczy obiektu podziemnego, gdzie poniesione zostały największe nakłady.

REKLAMA

Pierwsza próba renegocjacji umowy miała pojawić się w 2018 roku. Ostatecznie jednak Lasy Państwowe 17 stycznia wypowiedziały umowę. Oficjalnie, powodem decyzji Nadleśnictwa Wałbrzych był fakt, że po analizie prawnej wypełniania warunków umowy, nadleśnictwo doszło do wniosku, że prowadzona na „Włodarzu” działalność niedostatecznie zabezpiecza interes Skarbu Państwa.

Odpowiadając na te argumenty, autor petycji zaznacza, że to wywołanie konieczności wypłacenia milionowego odszkodowania można traktować jako naruszenie interesu Skarbu Państwa.

W ciągu pierwszych godzin od udostępnienia wirtualnej petycji podpisało się pod nią około stu osób z całej Polski.

Przypomnijmy, zgodnie z wypowiedzeniem dzierżawy, Lasy Państwowe mają przejąć teren pierwszego października.

Włodarz. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 lutego 2019 17:20
`