Dodano: 21 lipca 2022 14:55

Ogromne zainteresowanie szkołami średnimi w Wałbrzychu. Niewykluczona dwuzmianowość. Ponad 300 uczniów nie dostało się do żadnej placówki

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dokładnie 308 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły średniej w Wałbrzychu. Placówki w czasie tegorocznej rekrutacji cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Miasto przygotowało 1300 miejsc. Poprawne podania o przyjęcie do szkół zgłosiło ponad 1700 uczniów.

Spośród 1700 uczniów niewiele ponad 1000 to uczniowie z Wałbrzycha. Pozostali to mieszkańcy okolicznych miejscowości. Miasto rozpoczęło poszukiwania dodatkowych miejsca. Zapadła decyzja, by w części szkół powstały dodatkowe klasy. Zwiększono także dopuszczalną liczbę uczniów w danej klasie. Ostatecznie w pierwszej rekrutacji przyjętych zostało ponad 1432 uczniów.

Najpopularniejsze szkoły to III Liceum Ogólnokształcące, I Liceum Ogólnokształcące i IV Liceum Ogólnokształcące.

REKLAMA

308 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Skąd taki wynik? Zdaniem wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwii Bielawskiej część uczniów wskazywała tylko jedną szkołę w czasie rekrutacji. To błąd.

Stawianie, zaznaczanie tylko jednego wyboru w przypadku słabszych osiągnięć dziecka, powoduje, że dziecko od razu wychodzi poza system i nie ma szansy na dostanie się do klasy drugiego, trzeciego czy nawet czwartego wyboru – wyjaśnia Bielawska.

Zdarzało się także, że uczniowie składali podania o przyjęcie i nie przystępowali do dodatkowych testów obowiązujących na danym kierunku.

Na obecnym etapie rekrutacji, do 29 lipca rodzice i uczniowie mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do danej placówki. Ostateczne listy rekrutacyjne zostaną opublikowane 1 sierpnia. Wówczas miasto będzie miało dokładne dane, dotyczące wolnych miejsc w poszczególnych szkołach.

2 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Ważne! Ta rekrutacja potrwa tylko do 4 sierpnia.

Zainteresowanie szkołami średnimi w Wałbrzychu było ogromne, dlatego w najpopularniejszych placówkach może być wprowadzony system dwuzmianowy. W praktyce może to oznaczać tyle, że część uczniów będzie rozpoczynać zajęcia około godziny dziesiątej i może je kończyć koło godziny osiemnastej.

Prezydent Sylwia Bielawska podczas konferencji prasowej poświęconej rekrutacji do szkół średnich w Wałbrzychu. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Prezydent Sylwia Bielawska podczas konferencji prasowej poświęconej rekrutacji do szkół średnich w Wałbrzychu. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Mama pisze:

  A co z dziećmi które sie wogóle nie dostana do żadnej szkoły?to takie dzieci juz na margines skazane.Fakt można próbować za rok ,a za rok jak sie znów nie dostana nigdzie to wyjdzie na to ze beda tylko po podstawowce. Kiedys bylo inaczej nie bylo idiotycznych rekrutacji ,szło sie do szkoły z papierami i wnioskiem jak cie szkoła nie przyjeła to sie zabieralo papiery i jechało do drugiej szkoly. Nie bylo rekrutacji przez system i było lepiej sprawniej mniej płaczu rozczarowan,każdy sie gdzies dostał bo były szkoły były zawodowki
  Powinniscie rozwiazac problem tych 308 dzieci którym sie swiat na dzień dzisiejszy zawalił

 • Anonim pisze:

  Zbyt duzo uczniów wybiera szkoły średnie, nawet Ci którzy maja słabe oceny. Bardzo malo młodzieży decyduje się na szkoły branżowe.Efekt jest taki ,że wielu uczniow” odpada” ze szkol srednich w trakcie nauki.

 • Matka pisze:

  Przecież to, że w tym roku do szkół średnich będą szli uczniowie którzy rozpoczęli naukę w wieku 7 i 8 lat nie było tajemnicą. Wiąże się to z tym że uczniów starających się o przyjęcie do szkoły średniej będzie więcej. Może jednak warto było pochylić się nad tematem wcześniej, aby każdy miał szansę dostać się do szkoły. Część z tych młodych ludzi przeżywa teraz koszmar, bo jak się okazuje, może nie być dla nich miejsca w Wałbrzychu.

 • Anonim pisze:

  Masz rację, u nas jak zawsze wszystko jest robione za późno

 • Figa pisze:

  Co z tego, że się dostaną jak do medycyny pracy (technikum, czy zawodówka) dostać się graniczy z cudem. Nagle okazuje się, że nigdzie nie ma miejsc, prywatnie trzeba szukać i też nie jest łatwo. Uczniowie mają na to czas do 29 lipca, a terminy są od 2 sierpnia. Ktoś tego nie przemyślał.

 • krysztalica pisze:

  przecież wg Czarnka naszego światłego ministra wystarczy podstawówka aby na niego głosować. Po co licea i technika .na listach do głosowania i tak postawią krzyżyk gdzie ksiądz im powie.

 • czarnek pisze:

  A kto ochoczo likwidował szkoły w W-chu.?

 • Czytelnik pisze:

  A co na to Wielka Bibliotekarka?

 • Powiat pisze:

  1. Ile jest szkół ponadpodstawowych w powiecie?
  2. Czy w innych miastach nie ma szkół?

 • Zobacz także